TK - reportáž

Gibraltarem do Středozemního moře:

25.4.-5.5.2019

11denní plavba z portugalského Cascais Gibraltarem do španělské Cartageny v délce 601 NM. Plavba byla pojata jako přeplavba pro získání dostatku zkušeností v náročnějších podmínkách. Procvičili jsme si práci ve směnách, používání spinakrového pně při plavbě na zadní vítr ve vlnách. Ukázali jsme si taktické plánování trasy podle meteorologických předpovědních modelů.

Na plavbě jsem se také musel vypořádat s vážným problémem - jeden člen posádky odmítal plnit své povinnosti a ohrožoval nejen sebe ale i členy posádky. Komplikace nám přinesl i zaseknutý rolfok. Úlevu prožíváme až v Gibraltaru, kde se nám podaří vyřešit problémy v posádce. Navštěvujeme Ocean Villiage, Old town i Gibraltarskou skálu. Krásným závěrem plavby je prohlídka města Cartagena, jehož historická část určitě stojí za zmínku a okouzlí nejednoho cestovatele.

Naše plachtění začalo v Cascais nedaleko Lisabonu.

Podívej se na film z expedice.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Jaké to vlastně bylo:

Obsah:
  • Servis lodi - antifoaling a výměna oken >>
  • Případ sám pro sebe >>
  • Gibraltar - Marina Alcaidesa >>
  • Hraniční přechod do Gibraltaru >>
  • Gibraltar - Ocean Village >>
  • Gibraltar - Old town >>
  • Gibraltarská skála >>
  • Gibraltar - rezidenční čtvrti >>
  • Plavba z Gibraltaru do Středozemního moře >>
  • Španělské letovisko Almerimar >>
  • Španělské přístavní město Cartagena >>

Servis lodi - antifoaling a výměna oken

Je středa 24. 4. 2019 a já připravuji loď na plavbu. Ve čtvrtek po 16 hodině portugalského času očekávám příchod posádky do mariny Cascais.

Já zatím provádím potřebnou přípravu lodi. Včera byla loď spuštěna jeřábem na vodu. Byla na ni provedena celková údržba trupu spočívající v odstranění starých vrstev nátěrů, obroušení a natření 3 vrstev epoxidového základu, na který byl nanesen vícesezóní protinárůstový nátěr (antifoaling) Micron 350.

marina u lisabonu

Je čtvrtek odpoledne a posádka dorazila podle plánu. Jen servis lodi ještě probíhá. Kromě antifoalingu jsem ještě objednal výměnu oken salónu, protože už tmel v některých místech netěsnil a okny zatékalo. Technici z mariny dodělávají okna na poslední chvíli a my čekáme ještě dvě hodiny, než práci dokončí.

servis a oprava lodi

Případ sám pro sebe

Páteční ráno začínám den nezbytnými podpisy členy posádky o tom, že znají své povinnost, že byli proškoleni o bezpečnosti a také písemně udělují souhlas s tím, že mohou být v průběhu plavby fotografováni, aby se mohli objevit na fotografiích v této reportáži.

salon na plachetnici

V poledne definitvně opouštíme Cascais a poháněni zadním větrem směřujeme do typického rybářského městečka Sesimbra, kam jsem posádku nalákal na výbornou rybu k večeři. Po krátké aklimazitační etapě by to byla velmi příjemná zastávka.

na plachetnici portugalsko spanelsko

Jedeme na čistý zadní vítr a proto jsme použili k přední plachtě peň. Když však potřebujeme plachtu srolovat, nejde to. Taháme za lano rolfoku ale rolfok je zaseklý. Hledám příčinu. Když nakonec zvednu hlavu, vidím jak se u vrcholu stěžně do plachty připletlo jiné lano a zablokovalo otáčení rolfoku. Prožívám napínavou chvilku, kdy mi je jasné, že pokud plachta nepůjde narolovat, budeme muset pokračovat v nezměněném kurzu dále a Sesimbru mineme. Na lezení vzhůru po stěžni moc nepomýšlím, moře se příliš vlní a mně se do toho nechce. Nakonec dostávám nápad jak lano uvolnit aniž bych lezl vzhůru. Pomáhám si mooringovým hákem, kterým odtahuji lano mimo rolfok. Podařilo se.

plavba na plachetnici

Sesimbra se však nekoná. V marině se nenašlo jediné místo. Nezbývá, než zůstat před Sesimbrou na kotvě. Posádce se nechce foukat dinghy a jet po etapách na večeři, zůstáváme na lodi. Alespoň dodatečně uctíme Neptuna.

posadka pred plavbou

Večer si povídáme a vaříme na lodi. Na závěr pouštím pro inspiraci dokumentární film o tragickém závodu Fastnet v roce 1979. Tento film mě inspiroval i k napsání článku o bezpečnosti na lodi.

tomas kudela posadka

V sobotu časně za rozbřesku vytahujeme kotvu a vyplouváme na výrazně delší etapu až do Gibraltaru. Původně šestičlenná posádka má vlastně jen pět členů. Jeden z nich již prakticky od včerejšího vyplutí z Cascais odmítá plnit své úkoly v posádce a nevylézá ze své kajuty. Tak se zapojuji do směn s Tomášem, aby rozpis směn zůstal stejný.

Fouká nám zadní vítr a vysoké táhlé oceánské vlny zmítají lodí směřující k jihu. Plavbu tradičně zpestřují početná stáda delfínů.

delfini za plavby

Přichází nádherný přechod dne v noc. Zavedený systém směn v novém uspořádání krásně plyne ve svých tříhodinových cyklech.

nebe na mori

Západy slunce jsou pro většinu posádky vždy významným objektem k fotografování. A dnes to stálo za to.

V neděli vítr sílí ke 24 uzlům a my obeplouváme mys u Sagres. Měníme kurz na jihovýchodní. Mořská nemoc, která sužovala jednoho člena posádky sice odezněla, ale na to, aby se zapojil do svých povinností to nemělo žádný vliv. Spíše si posádku pletl s personálem, který se má o něj starat. Obavy mi začal dělat i jeho duševní stav, jehož projevy začaly být nebezpečné pro něj samotného i pro celou plavbu jako takovou. Proto jsem s povděkem souhlasil, když přišel s vlastní žádostí o ukončení své plavby a odstoupení z funkce člena posádky. Dohodli jsme se, že vystoupí z lodi v Gibraltaru.

zapad slunce z more

Ještě nás však čekala plavba celé pondělí a následující noc. Podmínky se pro nás zhoršovaly (jak ty plavební, tak také naše společné soužití s šestým členem posádky). Nejdříve zavládlo bezvětří a pokračovali jsme na motor. V poledne se rozfoukalo přímo proti nám. Křižování proti větru by však znamenalo prodloužení doplutí do Gibraltaru o dalších 12 hodin. Vzhledem k okolnostem a časovému plánu jsem rozhodl, že zbývajících 80 NM se budeme přetlačovat s vlnami a větrem nejkratší trasou na motor. Padla na to polovina nádrže nafty, ale do Gibraltaru připlouváme v úterý brzo ráno kolem druhé hodiny.

Zpětně zjišťujeme, že člen posádky, který nás opustil v Gibraltaru pravděpodobně prožíval alkoholové delirium. Trpěl halucinacemi, dokonce chtěl za plavby vystoupit do moře - myslel si, že je kolem pevnina. Plavba s ním byla pro všechny z nás velmi silnou zkušeností. Utvrdil jsem se v tom, že pokud se mi zájemce, jenž se chce stát členem posádky na 100 % nezdá, mám ho odmítnout.

Gibraltar: Marina Alcaidesa

Se zbylou posádkou si užívám hluboký spánek po náročné etapě. Ráno nás vítá opravdu nádherný den. Při mé poslední návštěvě Gibraltratu bylo celý den deštivo.

marina gibraltar

Loď jsme vyvázali na španělské straně v marině Alcaidesa. Marina je velmi pěkná a prostorná. Zatím zde není problém s místem i když připluji neohlášen.

marina alcaidesa

Cestou do sprch nás zaujme tato omšelá loď, na které bydlí chlapík zevnějšku bezdomovce se svými pěti kočkami (myslím ta domácí zvířata). Zjišťujeme, že chlapík bydlící na lodi se živí servisem jachet po přístavech. Chystá se však odtud odplout na Kanárské ostrovy. Prý je zde málo práce.

obytna lod

Na konci mariny jsou tyto podivné lodě - hausboaty. Můžete si zde některý z nich pronajmout. Asi se moc nepočítá, že s tím někam poplujete, bál bych se zda se ze střechy nezřítím i s křesílkem. Mají však motor i volant.

hausboat

Hraniční přechod do Gibraltaru

Takto vypadá hraniční přechod na britskou korunní kolonii - Gibraltar. Bez pasu se tam nedostanete. O tom, proč vede silnice právě přes dráhu mezinárodního letiště, které patří k nejnebezpečnějším na světě jsem se zmiňoval v předcházející reporáži (plavba z Madeiry na Tenerife). Já se odděluji od posádky, a jdu se projít Gibraltarem sám. Především proto, že potřebuji najít obchod s díly pro lodě a koupit takové vodící oko na lano, které při plavbě prasklo.

hranicni prechod gibraltar

Silnice i chodník křižují přistávací dráhu gibraltarského letiště. Informační tabulka vyzývá chodce aby šli rychle. Pokud se blíží letadlo na přistání či hodlá startovat, jsou přechod a silnice uzavřeny.

gibraltarske letiste

Gibraltar - Ocean Village

Mé kroky směřují do Ocean Village. Od minule si pamatuji, že tady byl jachtařský obchod.

gibraltar rezidencni bydleni

Ocean Village je moderní víceúčelové město nabízející rezidenční bydlení, marinu pro jachty, hotel a světové obchodní centrum Gibraltar.

ocean village gibraltar

gibraltar ubytovani

Skoro to tady nepoznávám. Od mé první návštevy Gibraltaru v roce 2009 se Ocean Village značně rozrostla. A co ten hotel? Tady bylo molo mariny, teď je zde místo vyvázaných lodí jediná obrovská, která nevypluje. Je tady jako pětihvezdičkový hotel a casino od roku 2014. Jeho výstavba stála £ 120 miliónů.

yacht hotel gibraltar

gibraltar

Tak konečně jsem nalezl hledaný obchod. Uspěšně, nakupuji co jsem potřeboval.

jachtarsky obchod gibraltar

Gibraltar - Old town

Vydávám se do staré části města.

gibraltar co navstivit

Ta je plná uliček s obchody a restauracemi pro turisty.

gibraltar stare mesto

Míjím budovu kanceláře pro registraci občanů Gibraltaru.

gibraltar zajimavosti

Gibraltarská skála

A lanovkou vzhůru na skálu. Dnes je fotografické počasí, tak toho musím využít.

vyhled na gibraltar

vyhled na mesto gibraltar

V horní stanici už potkávám první gibraltarskou opici.

gibraltar opice

Pohled směrem na Španělsko.

gibraltar skala

Z výšky 420 metrů je nádherný výhled.

brana do evropy gibraltar

Opice jsou tady na skále na každém kroku. Nemám tedy obavy, že by Gibraltar nezůstával dále britskou kolonií, protože podle jedné staré legendy se bude muset Velká Británie vzdát Gibraltaru a navrátit jej Španělskému království poté, co zemře poslední opice. Obyvatelé Gibraltaru se však cítí více jako Britové než Španělé, tak se o blaho opic pečlivě starají.

makak v gibraltaru

vyhled na mesto gibraltar

Dělám čelem vzad a přede mnou je v dáli pobřeží Maroka.

gibraltar na plachetnici

Gibraltarské opice jsou Makakové bezocasí. Ukážeme-li v širokém úsměvu všechny své zuby, je to v jejich řeči nabídka přátelství a nebudeme mít s nimi žádný problém. Tak se tedy usmívám a nemračím.

opice na gibraltarske skale

Marina Alcaidesa, kde jsme přistáli, je hned za přistávací dráhou na španělské straně.

marina gibraltar

Loučím se s opicemi a jedu dolů do města.

makak

Gibraltar - rezidenční čtvrti

Jdu do další rezidenční čtvrti s marínou, okouknout, jak to tam mají hezké. Samozřejmě s obranným dělem jako připomenutí dávných dob.

gibraltar tipy co videt

gibraltar tipy co navstivit

Jinak je město plné zákazových tabulek.

gibraltar zakazy

gibraltar zakazove tabulky

Hezký park, ale mezi těmi domy je pro mne trochu málo přírody.

gibraltar park

zelen v gibraltaru

Slunce zapadá a všichni společně jdeme na španělskou večeři.

marina zapad slunce gibraltar

Tentokrát nevolím oblíbenou rybu či chobotnici. Dám si vepřové, ale iberijské. Tlustá ouška sklopená nad malými očky, ostrý rypák, tmavá kůže a kulaté bříško, to je iberijské prase. Prasátka žijí na západě Španělska ve volném chovu, která se živí žaludy z dubů rostoucích na Pyrenejském poloostrově. Maso těchto prasat má intenzivnější chuť. Bylo výborné.

iberijske veprove

Po dobré večeři se vracíme na loď. Gibraltarská skála je nasvícena.

nasvicena gibraltarska skala

Plavba z Gibraltaru do Středozemního moře

Ve čtvrtek ráno, vyplouváme do Středozemního moře. Den je zatažený.

plavba z gibraltaru do stredozemniho more

Proplétáme se mezi spoustou zakotvených lodí, které čekají na okamžik své vykládky či nakládky.

zakotvene lode gibraltar

Takto vypadá pohled z jihu na skálu a maják. Dáváme plné plachty a plujeme ostře proti větru. Směr východ.

skala gibraltar

Poslední zamávání Gibraltaru.

plavba gibraltar

Tak tady to byl těsný průjezd kolem zakotvené lodi, který nám dal pocítit její velikost.

lod pred pristavem gibraltar

Daniela s Luďkem se dali do přípravy oběda, zrovna když začalo krásně foukat. Ale jde jim to dobře i přes náklon lodi.

vareni na plavbe

posadka na plachetnici

Luděk dokončuje přípravu, na palubě to už lákavě voní.

jachting

Oběd o dvou chodech (polévky a hlavního jídla) se podává na palubě.

jachting vareni

Je dovařeno a servíruje se.

jachting rizeto

Polévka i rizoto chutnaly výborně.

vareni yachting

Večer vítr zaniká a my pokračujeme na motor. Zítra se má silně rozfoukat. A opět přímo proti naší trase. Zvažuji udělat zastávku někde u pobřeží, než vítr změní trochu směr. Ještě máme časovou rezervu.

Španělské letovisko Almerimar

Blížíme se k pobřeží, které je posázeno samými skleníky.

plavba do spanelska

Přistáváme v přijemné a veliké marině Almerimar. Kancelář otvírá až v 16 hodin, čekáme před ní na otevření.

na jachte do spanelska

Dostáváme přidělené místo, na které přeplouváme a uvazujeme loď pro dnešní noc. Pořizujeme společnou fotku na přídi v jednotném oblečení, které u některých členů pochází z půjčovny jachtařského oblečení. Následně vyrážíme na obhlídku okolí.

posadkana plavba do spanelska

Marina je situována do středu městečka. Město je dosti opuštěné. Zjišťujeme, že jsou to většinou apartmány, které se zaplní až v létě. Sezóna tady ještě nezačala.

letovisko almerimar

Jdeme společně na procházku. Naším cílem je najít místo, kde si dáme dobrou večeři. Na místní poměry je ale brzo (teprve 19 h). A za další má většina podniků po zimě ještě zavřeno. Prostě tady chcípl pes.

marina almerimar

Marina je za námi a my se procházíme po oblázkové pláži. Turistické resorty jsou zcela prázdné a lačně čekají na své letní obyvatele. Za nimi jsou už jen nekonečné plochy skleníků produkujících zeleninu pro zbytek Evropy.

almerimar plaz

Hladoví se vracíme přes obchod s potravinami na loď. Večeři si uděláme sami - kupujeme kus masa.

dovolena almarimar spanelsko

Výsledek je nad očekávání dokonalý.

plavba spanelsko

Dnes se v lodní kuchyni podává španělský vepř s brambory a salátkem. No, to se bude blaženě spát.

jidlo na plachetnici

Španělské přístavní město Cartagena

Pátek 3.5.2019 v 8 hodin opouštíme marinu a vyplouváme na poslední část naší pouti, do Cartageny. Data na předpovědi větrů nejsou zrovna podle našich představ, ale tak to na moři a i v životě chodí. Silný protivítr odezněl, na druhou stranu zase nebude vítr skoro žádný. Čekáme krátké (několikahodinové) závany větru z různých směrů. Tak se aspoň pocvičíme v práci s plachtami.

Až do večera plujeme na motor. V noci se konečně rozfouká, ale přímo proti nám. Dáváme plné plachty a křižujeme. Za půl hodiny vítr prudce zesílí ke 27 uzlům a my refujeme. Tak, jak se na této plavbě stalo pravidlem, nejsilnější větry a prudké změny přicházejí v noci. S rozbřeskem vítr opět zaniká a my se k Cartageně blížíme hnáni motorem.

plavba do spanelska

V sobotu 4.5. jsme definitivně přistáli a večer se jdeme podívat do města, samozřejmě se záměrem společné večeře. Město je zcela zacpané lidmi a všude v ulicích se tančí.

cartagena mesto

Na ulici Calle Gral. Ordóňez před budovou místního úřadu probíhají taneční vystoupení. Jen s naší večeří to vypadá bledě. Všechny restaurace jsou plné a jsou před nimi fronty. Nakonec si podnik nevybíráme a jdeme prostě tam, kde je místo. K večeři volíme tradiční španělskou paelu.

cartagena slavnosti

Cartagena je velmi zajímavé město s bohatou historií. Jeho jedinečnost jsme objevili zcela náhodou při naší plavbě z Itálie do Španělska. Mrkněte se na další fotografie zajímavých staveb a památek, které zde zůstaly z vlády Římanů.

V neděli ráno se loučím s posádkou a vrhám se do obvyklých prací před opuštěním lodi.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.



Autem vnitrozemím po Islandu 6-7/2018

Autem vnitrozemím po Islandu 6-7/2018

Než si půjčíme auto a vyrazíme na road trip Islandem na vlastní pěst, odpočíváme v Reykjaviku v termálních koupalištích a dále pokračujeme po vyhlášených místech Islandu, která by měl každý turista vidět. A jaká to jsou? Vrak letadla Douglas DC-3 Dakota, 62 m vysoký vodopád Skógafoss a jednoznačně cesta po Zlatém okruhu. Ten tvoří národní park Pingvellir se zemskou puklinou, Geysir a mohutný vodopád Gulffoss. Jedním z nejkrásnějších míst Islandu jsou jednoznačně Čarodějné hory. A co by to bylo za dovolenou na Islandu bez návštěvy vyhlášených geotermálních lázní Modrá Laguna? Hlavním cílem naší expedice se stává ledovec Vatnajökull, kam se vydáváme horskými cestami F, které jsou určeny pouze pro vyšší vozy s pohonem 4x4. Cestu nám komplikují mnohé brody. Až v jednom z nich uvízneme. Nejbližší osada je vzdálena 20 km a tak si musíme poradit sami… Podaří se a naše cestování završíme u jednoho z nejkrásnějších úkazů Islandu - ledovcového jezera Jökulsárlón. V reportáži o Islandu naleznete mapu se souřadnicemi nejzajímavějších míst společně s fotografiemi a radami na cestu autem.


Karibik - Závětrné ostrovy: Antigua, Long Island, Barbuda 3/2016

Karibik - Závětrné ostrovy: Antigua, Long Island, Barbuda 3/2016

Vyplouváme z ostrova Guadeloupe kolem jeho západního pobřeží, kde šnorchlujeme a pozorujeme různobarevné korály a rybičky. Dalším cílem je ostrov Antigua, který zaujme místem English Harbour - bývalou britskou námořní základnou. Ostrov Long Island oslní každého azurově modrým mořem. Je obklopen mělčinami a reefy a je zde pusto. Barbuda, to je místo nespočtu písčitých pláží jako z katalogu. Barbuda nás navíc zaujala rezervací fregatek, kdy samci svou mužnost dokazují nafouknutím svého červeného vaku. Naši plavbu zakončujeme na ostrově St. Marten. V článku najdete praktické informace pro jachtaře o vstupních přístavech a místních poplatcích a tipy na místa, které navštívit na ostrově Antiqua a Barbuda.


Chorvatsko na jachtě s miminkem 6-7/2011

Chorvatsko na jachtě s miminkem 6-7/2011

Plavba po Jadranu je tentokrát zaměřená především na nový prvek, a to plavbu s naším 2 měsíčním synem. Největší výzvou bylo zhotovení závěsu pro spokojené odpočívání miminka, ale i to se nakonec podařilo. Vlastní trasa nebyla tak důležitá a byla operativně přizpůsobována aktuálním podmínkám. Vypluli jsme z ostrova Murter a směřovali do oblasti Kornatů, na Istrije až po Rovinj, Palagružu a ostrov Vis. Podívejte se na film, jak probíhala plavba s miminkem na palubě.