Tomáš Kůdela - Kdo jsem

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte sePlavba a kurz ve Slovinsku 2.3.-9.3.2021
[připravujeme]

Podrobnosti

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klub

Kdo vlastně jsem a proč pluji po moři …

Moře mne přitahovalo už od dětství, kdy jsem se v blízkosti břehu v příbojových vlnách plavil v nafukovacím člunu a snažil se za ně dostat bez převrácení. V mých představách byla plavba na lodi po otevřeném moři něco velmi dobrodružného a vzrušujícího.

Zkraje dospělosti jsem si pořídil windsurfing a za pomoci příručky jsem se zcela sám naučil na windsurfovém prkně plachtit, nejdříve na českých vodních nádržích a později i na moři ve vlnách. Fascinovala mne možnost využití větru k pohonu tohoto plavidla, která mi dávala pocit nezávislosti. Touha podnikat dlouhé plavby mne přivedla až k lodím.

A tak jsem v roce 2002 po získání chorvatského průkazu začal na charterových lodích podnikat své plavby po moři. Hned od začátku si mne získalo volné moře, a tak každá další plavba vedla vždy dále od pobřeží. To, co mne k moři stále táhne, je pocit dobrodružství, ale také svobody a hlavně to, že se musím spoléhat sám na sebe, se vším si poradit a nést zodpovědnost za sebe i za posádku a loď – to mne naplňuje.

Od roku 2002 každoročně několikrát vyplouvám na moře a za tu dobu jsem uplul víc než 42 000 NM a získal nejvyšší kapitánské oprávnění „A“ velitele jachty oceánské plavby. Touha po zdolávání dlouhých etap mne přivedla i ke koupi vlastní lodě, abych byl opravdu nezávislý. Objevila se ve mne potřeba své znalosti předávat dál, a tak jsem se stal jachtařským instruktorem a zkušebním komisařem MDČR.

Každé moře, které jsem proplul, mi přineslo další prohloubení mých znalostí a posílilo mé zkušenosti. Nejvíce mne však ovlivnila v r. 2016 sólová plavba severním Atlantikem, která trvala 24 dnů. V r. 2017 jsem při plavbě přes Biskajský záliv vedl posádku ve větru o síle 48 uzlů. Zažili tak podmínky, do kterých by se sami nevydali a zjistili, že i v na první pohled nepříznivém počasí se dá plout, pokud vědí jak.

Moře je pro mne živel, který mi pomáhá při poznání mých potřeb, snů ale i sebe sama. Ukazuje mi nekonečnou rozlohu a umožňuje mi žít svobodný život. A to je důvodem, proč pluji.

Mapa oblastí kde jsem už plul

Co plánuji a co pro Vás mohu udělat

Pomohu Vám na Vaší vlastní cestě za dobrodružstvím a poznáním.

Naučím Vás důvěřovat si, ovládat loď, nastavit plachty, plavit se po moři za klidu i v drsných podmínkách. Rád Vám předám své zkušenosti.

Tomáš Kůdela dopoledním hostem Českého rozhlasu České Budějovice

Jaké podoby může mít jachting? A jak to všechno bylo při mé plavbě přes Atlantik? Proč jsem nakonec Atlantik přeplul severní cestou sám? O svém dobrodružství a pocitu svobody, který zažívám na moři jsem si povídal s Evou Kadlčkovou. (Květen 2019 ve studiu ČRo)


Tomáš Kůdela pro Český rozhlas Liberec

Jaká kniha je mou inspirací? A jak získat kapitánský průkaz? Co mořská nemoc? Zvídavé otázky moderátorky Ivety Kalátové se točily i kolem mé sólové plavby přes Atlantik a ztráty jediného člena posádky-autopilota. (Březen 2019 ve studiu ČRo Liberec)


Plavba oceánem je jako meditace, bez mobilu jste šťastný, říká český cestovatel

„Je-li plavba dostatečně dlouhá a člověk je odpojen od civilizace, začne se starat jen o základní věci - aby se najedl, odpočal si a staral se o kurz lodi. Najednou se dostává do jistého stavu meditace a soustřeďuje se jen na přítomnou chvíli a svoje pocity.“ (8.3.2019 Aktualne.cz )

Celý článek Stáhnout PDF

Tomáš Kůdela pro Praha TV

Sny se mají plnit. A mně se plní.

Video, které představuje mé pojetí plaveb, ať už těch s koupáním, a-nebo expedičních, při nichž lze zažít opravdové dobrodružství. Na některé své plavby beru i natěšené zájemce, pro které to může být jejich první plavba v životě. Mým přáním je, aby u účastníků zážitek z plavby přetrval. Na plavbě zapomenete na své běžné starosti a alespoň na okamžik zažijete pocit svobody a volnosti.
(Červen 2016 pro Praha TV)

Tomáš Kůdela pro Český rozhlas - Dobré dopoledne

Tomáš Kůdela ve studiu Českého rozhlasu Region - 
	      Foto: Milan Kopecký

Jak jsem se pustil na sólovou plavbu přes Atlantik z Bermud na Azory. Trvalo to 24 dní a urazil jsem 2 388 NM, což je 4 423 km.
O svém splněném snu jsem vyprávěl v Dobrém dopoledni Tamary Peckové. (Květen 2016 ve studiu ČR2)


Tomáš Kůdela pro Český rozhlas - Tandem

Tomáš Kůdela ve studiu Českého rozhlasu Region - 
	    Foto: Milan Kopecký

Na břehu necháte všechny problémy, plujete s čistou hlavou, říká mořský vlk Tomáš Kůdela.

Tomáš Kůdela pochází z Prahy. Vystudovaného elektrotechnika láká dobrodružství a neznámo. A tak si Tomáš udělal kapitánské zkoušky, pořídil si loď a plní si svůj námořnický sen.


„Já lásku k moři cítím jako touhu po poznávání něčeho nového. Toužím se vydat někam do neznáma, a něco tam objevit. A tak jsem se do toho v roce 2002 pustil,“ vypráví jachtař Kůdela.

Už předtím se ale Tomáš vydal i se svou rodinou na plavbu mezi chorvatskými ostrovy v malém laminátovém člunu a uprostřed trasy jim selhal motor. A začala bouře… „Na člunu jsem byl já se ženou a dvěma malými dětmi. A cítil jsem, jak nás to odnáší na širé moře, a velké vlny plnily člun vodou. Manželka uřízlou PET lahví vylévala vodu a já jsem se dal do opravy motoru. Věděl jsem, že mi žádná součástka nesmí spadnout do moře. Po hodině se to podařilo a plavbu jsme dokončili, nevzdali jsme to,“ vzpomíná Tomáš Kůdela na dobrodružné zpestření rodinné dovolené.

Na plavby vyráží sám, nebo s posádkou, kterou zároveň zaučuje v řízení lodi. Pokud se plavíte delší dobu, má to prý pozitivní psychologický efekt. „Na břehu totiž necháte všechny starosti a na vodě se staráte už jen sami o sebe. Dokonale si vyčistíte hlavu. Je to svým způsobem meditace. Když pak přistaneme na pevnině, lidé se na okolí dívají jinak než předtím,“ vysvětluje dnes už zkušený mořský vlk Kůdela.
(Říjen 2013 ve studiu ČR2)

Autor: Tereza Stýblová