TK - blog


Tipy na jachtařsky zajímavá místa na severu Sardinie

Sardinie, také nazývaná smaragdový ostrov, oplývá množstvím zátok s azurovým mořem, skalnatým pobřežím i vysokými horami a písečnými plážemi. Určitě stojí za to se na Sardinii vydat na lodi. V následujícím článku si přiblížíme některá zajímavá místa v severní části ostrova z pohledu jachtaře.

Kdy se na Sardinii vydat?

To samozřejmě záleží na tom co chceme při plavbě zažít. Pokud od plavby očekáváme teplé počasí s možností koupání se v moři, tak doporučuji vyrazit na Sardinii od května do konce září. Pro romanticky založené jedince, kteří preferují menší počet lodí v zátokách na kotvištích bych doporučil se vyhnout srpnu, kdy mají Italové dovolené a zátoky a maríny jsou přeplněné.

Je to ostrov, který celoročně krásně voní a všechno krásně kvete. Panuje zde typické středozemní klima a ostrov je takřka neustále zalitý sluncem.

Kam plout?

Místa, která popisuji dále můžete využít k naplánování trasy plavby, pokud aktuální meteorologické podmínky budou příznivé pro uváděnou trasu. Na interaktivní mapě jsou označená místa, která jsem poznal. Jak pracovat s mapou je uvedeno v ovládání mapy. Pro lepší orientaci v dalším textu jsou v popisku místa očíslována a jejich čísla v dalším textu jsou uvedena v hranatých závorkách a po kliknutí na nadpis se místo zobrazí v mapě.


Golfo Saline [1]

Prostorná zátoka která poskytne dostatek místa k bezpečnému kotvení i na noc za silných západních větrů. Na severním břehu zátoky se nachází kemp. Dno je porostlé a proto je třeba hledat světlá místa bez porostu kam spustit kotvu. Na jižním břehu lze nalézt málo navštěvované malé pláže. Nedaleko odtud 6NM je zátoka Cala Portese [2] na ostrově Caprera.

Sardinie, Golfo Saline

Cala Portese [2]

Zátoka na ostrově Caprera s velkou písečnou pláží. V létě je hodně navštěvovaná jak jachtami tak i návštěvníky pláží. Oblast spadá do národního parku La Maddalena a je zde povoleno kotvit pouze přes den pokud byl předem uhrazen poplatek za vstup do parku. Poplatek lze zaplatit on-line a pravidla parku jsou na stránce Parco La Maddalena. Zátoku lemuje dlouhá písečná pláž odkud se můžete vydat kousek pěšky po ostrově směrem na jih.

Sardinie, Isola Caprera

Procházkou na jih narazíte na cestu, po které zahnete časem na východ a můžete dojít k vyhlášené pláži Relitto Beach, ve které leží vrak dřevěné lodi. Katalogové obrázky ukazují tuto pláž jako liduprázdné místo s dřevěnou kostrou vraku lodi. Letní čas zde však liduprázdné místo nepřipomíná ani vzdáleně.

Sardinie, Relitto Beach

Před setměním můžete přeplout velmi krátkou etapou 7 NM do Marína Del Ponte [3].

Marina Del Ponte [3]

Malá marína na ostrově La Maddalena, kde se mi podařilo získat o letních prázdninách místo na noc. V letní sezóně je potřeba si místo v maríně rezervovat předem na stránce maríny. Při připlouvání důsledně kontrolujte hloubku, jsou zde mělčiny a dno skalnaté. Z maríny se snadno pěšky dostanete přes most na ostrov Caprera nebo na západ do města La Maddalena. K cestě do města lze také využít místní autobusy.

Sardinie, Marina Del Ponte

Pohled na město La Maddalena a marínu Porto Cala Gavetta, kde je však získání místa na mooringu v letní sezóně obtížnější než v Maríně Del Ponte. Další krátká etapa 8NM nás může zavést na kotviště v Porto Pudu [5].

Sardinie, La Maddalena

Rada di Mezzo Schifo [4]

Pokud se v marínách nenajde volné místo na noc, osvědčila se mi tato lokalita pro přespání na kotvě. Je zde dost místa pro zakotvení na hloubce 10m.

Porto Puddu [5]

Dobře kryté místo v zátoce poskytne přijemné kotvení i za větrného počasí. Většina dna v zálivu je však porostlá a relativně hluboká. Na nalezeném místě je však písečné dno na hloubce 10m. Kolem je příjemná písečná pláž a duny. Vlez do vody z pláže je bez ježovek po písku a příjemně rychle klesá do hloubky. K pláži mimo bójemi vyzbnačené oblasti pro koupání je povolen přívoz na dinghy s použitím motoru. Dobré místo na kotvení a strávení nějakého času na pláži i s dětmi. 6 NM plavby na sevrer nás zavede na ostrov Budeli.

Budeli [6]

Ostrov Budeli spadá do národního parku La Maddalena a je potřeba dbát pravidel parku jak bylo popsáno výše. Ostrov skýtá množství zátok s plážemi a také známou růžovou pláž Spiaggia Rosa. Dnes si však růžovou pláž můžete jen prohlédnout, kotvení a koupání je zde zakázáno a pláž neustále střeží správci parku. Fragmenty odumřelých živočichů žijících zde na posidoniích se mísí s pískem pláže a barví ji do růžova. Dříve si však turisté písek odnášeli na památku a to je jedním z důvodů proč úřady zakázaly přístup na pláž. Mimo tuto pláž však zakotvit a vykoupat se můžete a obdivovat tak místa, která připomínají Karibik.

Sardinie, Budeli

Cala Barcaccia [7]

Pro mne to bylo jedno z nádherných romantických míst letního kotvení. Z ostrova Budeli je to sem jen 6NM a místo nespadá do parku La Maddalena, lze zde kotvit i přes noc. Západní vítr sice zde způsobuje poryvy, ale proti vlnám je zátoka dobře krytá. Rozlehlá pláž je i v sezóně málo navštěvovaná a pokud chcete být při koupání sami, vydejte se člunem od zakotvené lodi na východní stranu zátoky, kde u jejího začátku vystupuje z moře skupina velkých balvanů.

Sardinie, Cala Barcaccia

Cala Marmorata [8]

Velká zátoka 1NM vzdálená od Cala Barcaccia s rozlehlou avšak hodně navštěvovanou písečnou pláží. Ve svahu za pláží je rekreační vilová čtvrť Residence La Marmorata. Zátoka nabízí velký prostor ke kotvení. Dalších 5NM podél pobřeží na západ doplujete do zátoky Baia di S. Reparata.

Baia di S. Reparata [9]

Velká zátoka na šíji mysu Capo Tesa. Příjemné kotvení s dobrým krytím od většiny větrů. Zátoka je otevřená pouze na sever. Zátoku lemují písečné pláže. Pokud toužíte po klidnějším místě ke koupání, pak doporučuji ploché kameny na severním okraji zátoky. Z lodi sem snadno doplujete na dinghy.

Sardinie, Baia di S. Reparata

Cala Spinosa [10]

Malá zátoka otevřená na sever mezi skalami mysu Capo Tesa. Ve vrcholu zátoky je malá pláž v létě hodně navštěvovaná. Pro kotvení je potřeba počítat s větší hloubkou 12m a více. Dno je střídavě kamenité, porostlé a písečné. V písku kotva dobře drží. Na bezpečné kotvení přes noc toto místo vnímám tak pro maximálně 3 lodě.

Sardinie, Cala Spinosa

Na procházku stojí za to se vydat po pobřeží mezi specifickými kamennými formacemi, jak opracoval vítr a voda v průběhu věků.

Sardinie, Capo Tesa

Monte Russu [11]

Kotviště za mysem Monte Russu vzdálené jen 5NM od mysu Capo Tesa. Dno je zde písečné a kamenité. Kotva v písku dobře drží. Na břehu je malá pláž a do civilizace daleko. Romantické místo, které doporučuji za klidného moře. Zátoka je široce otevřená na západ a sever směrem k častým větrům. Odtud za 15 NM podél západního pobřeží Sardinie jihozápadním kurzem doplujete do zátoky Cala Falza [12] u města a ostrůvku Isola Rossa.

Cala Falza [12]

Místo k zakotvení u skalnatého břehu na severním okraji velké zátoky. Kotevní na hloubce 12m doporučuji za klidného moře, zátoka je hodně otevřená na západ. Místo mne především zaujalo pro koupání a šnorchlování v průzračně čisté vodě kolem rozmanitých skalisek.

Isola Rossa [13]

Malá klidná Marina Isola Rossa u stejnojmenného města a ostrova nabídne mooringová stání pro jachty návštěvníků u vlnolamu. Na konci města naleznete supermarket a menší obchody restaurace a kavárny ve městě. Přibližně 2 km od maríny se nachází aquapark Aquafantasy, kde lze především s dětmi příjemně strávit celý den. Vedle maríny je velká městská pláž, kde si lze zapůjčit například paddleboardy a šlapadla se skluzavkou.

Sardinie, Isola Rossa

Spiaggia Longa [14]

Zátoka s městskou pláží u města Isola Rossa v těsném sousedství s marínou. Pokud dáváte přednost kotvení nebo jste už byli v maríně příliš dlouho, lze zde stát na kotvě na příjemné hloubce 6m a využívat blízkosti města a jeho služeb či nabídky městské pláže.

Sardinie, Isola Rossa

Spiaggia di sassi di Robinson [15]

Na jih od zátoky Spiaggia Longa necelé 0,3NM se nalézá sousední zátoka Spiaggia di sassi di Robinson, kde naleznete místo k zakotvení na kterém budete pravděpodobně sami. Kotevní hloubka je také kolem 6m ale místo doporučuji spíše za klidného moře. Kolem zátoky jsou kamenité pláže s písečnými místy. U břehů je příliš mělko a pro zaplavání si musíte jít poměrně dlouho po skalnatém dně plném ježovek na dostatečnou hloubku. Proto zde je lepší se koupat a šnorchlovat přímo z lodi.

Sardinie, Isola Rossa

Toužíte-li po málo navštěvované písečné pláži s dobrým přístupenm do vody, přeplujte pouze o 0,5NM jižně a dostanete se před kilometry dlouhou pláž Spiaggia di Li Ferruli.

Sardinie, Spiaggia di  Li Ferruli

Cala Reale, ostrov Asinara [16]

Z Isola Rossa západním kurzem po 27 NM můžete doplout na ostrov Asinara. Asinara patří do národního parku. Pro přistání lze využít některou ze zátok, kde je povoleno přistát. Cala Reale je jednou z nich a jsou v ní k dispozici vyvazovací bóje. Před připlutím je však třeba zaplatit příslušný poplatek, to lze vyřídit i telefonicky s kapitanátem Porto Tores na tel. +39 079 512 290, pod který spadají vyvazovací bóje a správa ostrova Asinara. Za dne v letní sezóně je komunikační kanál VHF 74 se správcem bójí v zátoce.

Ostrov až do r. 1940 sloužil jako karanténní stanice s lazaretem. Procházeli jí posádky lodí, na kterých vypukly nakažlivé nemoci. V 70. letech 20. století se Asinara stala nejpřísněji střeženým vězením v celé Itálii. V komplexu budov ze železobetonu „seděli“ nejtěžší zločinci. Jednalo se o odsouzené příslušníky teroristické organizace Rudé Brigády, italské mafiány či nebezpečné kriminálníky. Věznice byla uzavřena r. 1997.

Na východě ostrova se rozkládají malebné zátoky a pláže. Milovníci flory mohou na ostrově obdivovat více než 600 druhů rostlin.

Sardinie, Asinara

Největší atrakcí ostrova je stádo zdivočelých oslů. Typickým obyvatelem je „asinarský bílý osel.“ Tento název dostal právě kvůli určité formě albinismu. Je poměrně maličký, jeho výška hřbetu je okolo 1 m.

Sardinie, AsinaraRozhovor: Jak se starat o jachtařské oblečení?

Rozhovor: Jak se starat o jachtařské oblečení?

Aby vám jachtařské oblečení dlouho sloužilo, je třeba se o něj jednoduchým trikem postarat po každé plavbě. Víte, jak ho připravit na sezónu? A jak ho vhodně skladovat i po ní, aby vám mohlo několik let dobře sloužit? (Publikováno 1.7.2019, aktualizace článku 31.3.2024)


Refujeme

Refujeme

V tomto článku si ukážeme kdy a jak refovat plachty. Pro některé začínající jachtaře je slovo refování spojeno s pocitem strachu, vítr sílí, vlny se zvětšují, pohodová plavba končí a začíná boj o život. Okamžik pro rozhodnutí o refování stále odkládají, loď se stává chvílemi neovladatelnou. Naopak, nebojme se zrefovat včas a plujme bezpečněji a komfortněji i v silnějším větru. (Publikováno 1.3.2022)


IV. Poprvé kapitánem: kapitánova příprava

IV. Poprvé kapitánem: kapitánova příprava

A je to tady. Čeká vás vaše první plavba v roli kapitána. Víte, jak správně provést check-in lodě, jak optimálně naplánovat trasu plavby a jaké dokumenty k plavbě potřebujete? (Publikováno 1.1.2020)