TK - reportáž

Trek Dolomity Schiara

3.7. - 5.7.2009

Začátkem července 2009 jsme podnikli výstup na horu Schiara v jižní části italských Dolomitů (provincie Belluno) v národním parku Dollomiti Bellunesi (Belluské Dolomity). Svou výškou 2 565 m nepatří v Dolomitech mezi nejvyšší vrcholy, ovšem při pohledu z jihu, kde převyšuje město Belluno a údolí řeky Piavy o 2 000 metrů, se řadí ke skutečným velikánům tohoto pohoří.

Výstup není úplně jednoduchý a začíná nejtěžší cestou masivu Luigi Zacchi s převýšením 900 m až k vrcholu Schiary. Masiv Monte Schiara je součástí národního parku Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi. V západním hřebeni se nalézá výrazná skalní věž Gusela del Vescova (výška 40 metrů) viditelná až z Belluna. Dále jsme pokračovali cestou Ferrata Berti, která se místy propadá až do sedla. Sestup zakončujeme napojením na cestu Marmol a po úzkých traversech se dostáváme postupně zpět k chatě.

Naše cesta začala v pátek, kdy jsme autem vyrazili z Prahy a po devíti hodinách dosáhli parkoviště Case Bortot.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Obsah:

Tříhodinová cesta z parkoviště k první chatě Rifugio 7° Alpini
Nejtěžší úsek cesty: kolmá stěna ferraty Zacchi
Cesta po hřebenu: ferrata Berti
Sestup ferratou Del Marmol

Jaké to vlastně bylo:

Vyrazili jsme v pátek autem z Prahy v 6:30 hodin přes Innsbruck, Brenner až do italského městečka Belluno. Odtud již zbývalo jen několik kilometrů na sever na parkoviště Case Bortot (GPS - 12°11'41''E a 46°10'56''N), kterého jsme dosáhli v 16:36.

V 17:50 jsme konečně přichystáni vyrazit z parkoviště.

parkoviště case bortot vychozi bod schiara

Tříhodinová cesta z parkoviště k první chatě Rifugio 7° Alpini

U parkoviště ještě vrháme pohled na plechovou tabuli s mapou oblasti, kudy povedou naše kroky v nastávajících dnech.

via ferraty na schiare nad bellunem trasa

Z výchozího místa vyrážíme nečekaně z kopce. Stoupání však na sebe nenechá dlouho čekat. Vrcholky hor, ke kterým směřujeme, se nám zatím topí v mracích.

cesta k chate rif.7 alpini

Výstup z parkoviště k chatě Rif.7 Alpini vede po stranách koryta horského potoka.

schiara

Slastný pohled. Ve 21 hodin dosahujeme horské chaty ve výšce 1 493 m po zdolaném převýšení 900 m od parkoviště s plnou polní.

chata rifugio 7° alpini schiara ferrata

Sobotní ráno 4.7.09 8:36 po snídani před chatou připraveni vyrazit výše do hor.

pred chatou rif.7 alpini priprveni na vystup na schiaru

Nejtěžší úsek cesty: kolmá stěna ferraty Zacchi

Jižní stěna Monte Schiara, kterou se chystáme zdolat zajištěnou cestou typu via ferrata. Většinou se jedná o těžké cesty vyžadující určitou zkušenost s tímto typem cest. Od chaty Rifugio 7° Alpini (1 491 m) lze zvolit k výstupu okruh vedený právě po ferratách. Nejtěžší cestou masivu je Luigi Zacchi, kterou výstup k vrcholu začíná. Ta překonává v přímé spádnici jižní stěnu Schiary 900 metrů a vede až k vrcholu.

kolma stena ferraty zacchi

Od chaty pod skalní stěnu vede asi hodinový nástup.

dolomity ferraty

Poslední kontrola výstroje a uspořádání věcí v batozích.

kontrola vystroje dolomoty via ferraty na schiare

9:40 a stojíme na začátku nejtěžší cesty Luigi Zacchi. Dále jen kolmo vzhůru až k vrcholu.

luigi zacchi

zajistena cesta

via ferrata luigi zacchi

cesta masivem luigi zacchi

nejtezssi cas via ferraty na schiare

pohled z via ferraty dolomity

S přibývající výškou začínají pohledy do krajiny nabývat úchvatnosti.

via ferraty na schiare nad bellunem

luigi zacchi ferrata dolomity

marketa moudra

narocna ferrata dolomity

kolmy vystup na ferrate dolomity

2 150 m nad mořem se začínáme nořit do mraku. Viditelnost se zhoršuje.

veronika kudelova

luigi zacchi ferrata

via ferraty na schiare

V mlze rozpoznáváme bivak Ugo Dalla Bernardina - cíl naší dnešní cesty. Ve výšce 2 320 m v 13:37 pro dnešek náš výstup končí a my se zabydlujeme v bivaku do dalšího dne.

bivak ugo dalla bernardina

Vnější plášť bivaku je celý z plechu (ideální Faradayova klec) a tak nám skýtá dokonalou ochranu v nastávající bouřce.

bivak ferraty na schiare

Neděle 5.7. 6:55 opouštíme bivak. Nebe bez mráčku, ideální fotografický den. Nastupujeme na poslední část výstupu na vrchol Schiary. Chybí nám posledních 200 výškových metrů.

vystup na vrchol schary dolomity

pohled na bivak dolomity

vyhled z via ferraty dolomity

odpocinek na via ferrate

cesta na vrchol schiary

pohled z via ferraty italie

via ferraty na schiare

via ferraty dolomity

via ferrata schiara

via ferrata schiara

9:09 dosahujeme vrchol Schiary 2 565 m.

na vrcholu Schiary

Cesta po hřebenu: ferrata Berti

Zde se napojuje hřebenová zajištěná cesta ferrata Berti, která místy exponovaně přechází po východním rameni až do sedla.

via ferrata berti

Cestou po hřebeni se opět jistíme lanem a přecházíme na další vrchol.

cesta po hrebenu via ferrati berti

odpocinek ferrata na schiare

via ferrat na schiare

sestup po ferrate berti

sestup ze schiary

Sestup ferratou Del Marmol

Míjíme bivak De Marmol S. Bocco a poslední naší ferratou Del Marmol dále sestupujeme po úzkých policích a traversech zpět k chatě ferratou Zacchi.

bivak del marmol

Ferrata opět představuje kombinaci lan a žebříků.

ferrata del marmol

sestup ze schiarry feratou marmol

16:42 naše dvou denní cesta končí opět v horské chatě u dobrého guláše.

Tyto tři ferraty na Schiaře nad Bellunem řadím k nejkrásnějším v Dolomitech (v Itálii). Sice nepatří k nejvyšším, ale se svými náročnými úseky střední až těžké obtížnosti, které jsou plné cest typu via ferrata nám daly pořádně zabrat.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.



Atlantikem na Kapverdy 12/2011-1/2012

Atlantikem na Kapverdy 12/2011-1/2012

Čtyřtýdenní dobrodružná plavba v délce 2 400 NM (4 400 km) Atlantským oceánem na Kapverdské ostrovy a křižováním proti pasátu zpět na chartrové lodi. Vypluli jsme z ostrova Tenerife, jednoho ze souostroví Kanárských ostrovů. Pluli jsme pohánění zadobočním větrem přímo na jih daleko kolem břehů západní Sahary. Po protnutí obratníka Raka jsme směřovali širým oceánem podél břehů Mauretánie a Senegalu. Pohodová plavba však končí na Kapverdách, kde jsme navštívili ostrovy Sao Vincente a Sao Antalo. Přečtěte si proč některým z nás, tato plavba odhalila dřeň pravé existence.

Přečtěte si článek o naší plavbě na Kapverdy, který vyšel v časopise Yachting revue 5/2014. Na co si dát pozor při přebírání chatrové lodi? A co dělat, když se Vám trhne plachta na Kapverdách a chartrová společnost nemá náhradní?


Karibik - Britské panenské ostrovy 3/2016

Karibik - Britské panenské ostrovy 3/2016

Naše plachtění začíná na ostrově St. Martin. Dále plujeme na ostrov Anguilla a Sandy Island, kde bělostná pláž přidává na kouzlu tohoto ostrova. Ostrůvek Dog Island nabízí malou romanticko pláž a opět nádherné koupání. A pak už nás čekají Britské panenské ostrovy - Virgin Gorda a úchvatné místo Bath s gigantickými balvany z žuly, Cooper Island, Salt Island, kde je velkým lákadlem vrak parníku RMS Rhone. Ostrov Normand Island vybízí ke šnorchlování v jeskyních, kde pozorujeme barakudy. Na jachtě míříme k ostrovu Jost Van Dyke a Sandy Cay, který zaujme bujnou vegatací a pro změnu procházkou po ostrově. Britské panenské ostrovy na nás působí více civilizovaně než jižní Karibik. Přesto i zde najdete krásné pláže bez turistů, úchvatná místa na šnorchlování ale i neskutečně vysoké ceny. Naše putování končíme na ostrově Tortola. V článku najdete praktické informace pro jachtaře o vstupních přístavech a místních poplatcích a tipy na místa, které navštívit při plavbě po Britských panenských ostrovech.


Plachtění po karibských ostrovech - oblast Grenadin a ostrovy Sv. Vincent a Sv. Lucie 2/2016

Plachtění po karibských ostrovech - oblast Grenadin a ostrovy Sv. Vincent a Sv. Lucie 2/2016

Putování Karibikem nás zavedlo do oblasti Grenadin, která se nachází mezi ostrovy Sv. Vincent a Grenada. Z Návětrných ostrovů malých Antil jsme navštívili: perlu Karibiku Tobago Cays, ostrov Mystique, kde mají postavena svá letní sídla miliardáři a dále jsme pluli na ostrov Bequia, kde jsme měli pocit, že se čas úplně zastavil. Bylo to jedno z mála míst Karibiku, kde na nás dýchla místní atmosféra. Na ostrově Sv. Vincent jsme navštívili místo Wallilabou Bay, kde se točil film Piráti z Karibiku a nechali se provést po ostrově, abychom viděli vodopády a prošli se deštným pralesem. Závěr této etapy patřil ostrovu Sv. Lucie. Všechny tyto ostrovy nabízí opravdový Karibský ráj. Křivé palmy, písčité pláže, luxusní mariny. Zároveň si však připravte plnou peněženku, protože zde platíte i za podání lana. V článku najdete praktické informace pro jachtaře o vstupních přístavech a místních poplatcích. Přečtěte si zároveň průvodce po Grenadinách.