TK - reportáž 

Plavba za vlastní individualitou

24.6.-3.7.2022

10denní sebe poznávací meditativní plavba v Tyrhénském moři. Plavba s dlouhými úseky otevřeným mořem nám dala možnost více se ponořit do svých pocitů díky nedostupnosti okolního světa a mobilních sítí. Tím jsme mohli více nerušeně pracovat se svou myslí a získávat jasnější vhledy do svých skutečných potřeb. Zároveň jsme se jako členové posádky podíleli na řízení lodi.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha


Jaké to vlastně bylo:

Je čtvrtek 23.6.2022 den před příjezdem posádky. Nosím zásoby Expresmenu, které jsem přivezl autem, do lodi. Bude tak vyřešeno jídlo na celé léto a možná i na podzim. Loď je tradičně celá zašpiněná jemným saharským pískem, který sem přinášejí deště. Provádím základní mytí lodi. Je zataženo a možná trochu zaprší, tak důkladné mytí lodi nechávám až na pátek.

Nautilus marina

Vevnitř lodi renovuji hořáky vařiče. Původní kloboučky hořáků byly ze železa a v lodním prostředí natolik zrezivěly, že se začaly rozpadat. Když jsem vařič kupoval, bylo u něj uvedeno, že je určen do lodi a je nerezový. Nerezový je však jen částečně. A tak raději než kupovat zase nový, u kterého člověk nikdy neví co bude zase reznout, raději ho postupně renovuji výměnou opotřebených částí za nové. Ty nové si však nechávám vyrobit z nerezu podle výkresů, které kreslím dle původních dílů. A ty vyrobené nerezové kloboučky mu docela sluší.

cooker upgrade

S posádkou se potkávám podle plánu v pátek odpoledne na lodi. Jedeme nakoupit zásoby na plavbu a večer končíme společnou večeří v restauraci maríny. V sobotu dopoledne vyplouváme napříč tyrhénským mořem ke břehům Sardinie. Vítr je natolik slabý, že tuto etapu převažuje motor nad plachtami.

plavba jako maditace

V neděli po rozednění se nakonec nějaký vítr rozfoukává a k Sardinii na azurové pobřeží doplouváme poháněni větrem. Pobřeží je zahaleno hustým oparem a spatřujeme jej až teprve ze vzdálenosti několika mil. Ještě za světla po 28 hodinách plavby spouštíme kotvu v zátoce Cala di Volpe. Konečně si zaplaveme v moři.

plavba jako maditace

Vzhledem k vývoji počasí rozhoduji, že se zde nezdržíme a po přespání na kotvě plujeme dalších 14 hodin na ostrov Asinara na severozápad od Sardinie.

plavba jako maditace

Za Asinarou zapadá slunce a nám ještě zbývá kus cesty. Přichází bezměsíčná tmavá noc a my proplouváme kolem skalisek a mělčin jen podle elektronických map a kontroly dopředným sonarem. Před půlnocí připlouváme na kotviště Cala Reale, kde se vyvazujeme ke kotevní bóji. Stání na vlastní kotvě v této přírodní rezervaci není dovoleno a místo bylo třeba rezervovat a zaplatit předem.

plavba jako maditace

Probouzíme se do zataženého a větrného rána. Doufám, že kotevní bóje dobře drží a vydáváme se společně projít část ostrova. Jak jsme později viděli není bóje zárukou bezpečného stání, protože se k nám podezřele blížila loď i s velkou bójí. Chvili před nárazem do nás či vedlejší lodě se jim podařilo se od bóje odvázat a bóji zanechat svému osudu a přeplout k jiné bóji.

plavba jako maditace

Ostrov Asinara je známý jako ostrov oslů. Je zde početná komunita volně žijících oslů.

plavba jako maditace

Oslíci byli přátelští ale zblízka se fotografovat se ostýchali, otáčeli se pak k nám zadní částí těla. Tak nezbylo než stát kousek dále a použít zoom.

plavba jako maditace

Na kopci stála stavba s kříži, jdeme se podívat zda je to kaple či něco podobného.

plavba jako maditace

Nacházíme kostnici s ůhledně vyrovnanými kostmi.

plavba jako maditace

Pokračujeme přes šíji ostrova k jeho západnímu pobřeží.

plavba jako maditace

Západní pobřeží je zcela otevřené moři a je divočejší. Pozorujeme tříštící se vlny o skaliska.

plavba jako maditace

Strávíme zde nějaký čas každý sám se sebou v meditaci.

plavba jako maditace

Odpoledne jdeme na opačnou stranu ostrova. Míjíme zbytky věznice, která zde fungovala 115 let a v níž přebývali vězni odsouzení za organizovaný zločin. Tehdy byl ostrov zakázanou oblastí.

plavba jako maditace

Ještě do setmění se procházíme podél pobřeží.

plavba jako maditace

Po příjemně stráveném úterý na ostrově Asinara, kde ke klidu také pomáhala praktická nedostupnost mobilního signálu vyplouváme zpět na sever Sardinie. Tentokrát už máme vítr a tak celá plavba je na plachty. Odpoledne se před přídí vynořuje kamenité pobřeží mysu Capo Testa.

plavba jako maditace

Připlouváme do zátoky Baia di S. Reparata. Kotví tu několik lodí a jinak je zde klid. Pláže poměrně obsazené lidmi jsou daleko od nás. Konečně se zase koupeme v moři. K večeru se připravujeme na výlet na pevninu. Po 100 metrech co jsme ve člunu opustili loď vypovídá službu motor člunu. Na pádla se vracíme k lodi. Zdá se, že máme zůstat na lodi a užívat si klidu, plavání a pozorování moře a sebe.

plavba jako maditace

Ve čtvrtek po snídani vyplouváme z Itálie do Francie, tedy na Korziku. Opět si můžeme užívat plavby pod plachtami a křižujeme proti větru.

plavba jako maditace

Úžina mezi Sardinií a Korzikou kdysi nazývaná jako "hrdlo duchů" přijemně zesiluje slabý severovýchodní vítr.

plavba jako maditace

Bokem míjíme ostrovy Lavezzi a před přídí máme východní břeh Korziky.

plavba jako maditace

Přistáváme ve velikém zálivu Golfe de Sant Amanza. Je tu na kotvách pár lodí, ale jsou daleko od sebe a nijak neruší. Cítím, že toto místo stojí za to.

plavba jako maditace

Voda je nádherně průzračná a plná ryb, které se shlukuji ve stínu lodě a jako by věděly, že po našem jídle dostanou nějaké ty zbytky.

plavba jako maditace

Poté co jsme se osvěžili koupelí, tedy doplavali od lodi na břeh, vystoupili na francouzskou půdu a doplavali na loď, posádka připravuje oběd a mne čeká jak už to tak vypadá tradiční rituál opravování motoru pro člun.

plavba jako maditace

Motor už zase běží a tak realizujeme výsadek na pláže na pobřeží. Odpoledne sem přijelo i pár člunů někde z dálky aby si zde užili pláží, ale pláže jsou natolik rozlehlé, že jsou většinou liduprázdné.

plavba jako maditace

Užíváme si poslední večer v zátoce u pevniny.

plavba jako maditace

plavba jako maditace

V pátek po snídani a přípravě jídla na cestu opouštíme Korziku a vyplouváme vstříc tyrhénskému moři, které nás bude houpat odhadem 30 hodin než připlujeme k Římu do Fiumicina, kde naše plavba končí. Předpověď slibuje na celou dobu vítr a tak si to užijeme celé pod plachtami bez hučení motoru. Čeká nás pohled na nekonečnou vodní hladinu a v noci nekonečné množství hvězd nad námi.

plavba jako maditace

V sobotu 2.7.2022 v 17 hodin doplouváme po krásné etapě celé na vítr do Nautilus maríny, kde definitivně vyvazujeme loď. Strávili jsme 8 dní nepřetržitě na lodi s jedním delším výstupem na pevninu na ostrově Asinara. Při zastávkách jsme plavali kolem lodi a pouze na posledním kotvišti jsme vyšli na chvíli na pláž. Prožili jsme odlišný způsob života s od toho našeho běžného a mohli jsme tak vnímat pohled na vlastní potřeby z perspektivy jiné reality.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Na plachetnici mezi norskými fjordy 7-8/2017

Na plachetnici mezi norskými fjordy 7-8/2017

Pohodová plavba plná poznávání norské přírody a krás hluboce zaříznutých fjordů do norské pevniny. V Bergenu navštěvujeme rybí tržnici, kde je k sehnání např. i velrybí maso. Poté vyplouváme mezi ostrůvky západního pobřeží Norska do jednoho z nejkrásnějších fjordů v Norsku, do Geirangerfjordu a z paluby plachetnice pozorujeme vodopád Syv Systre (Sedm sester). Plavíme se až na ostrůvek Ona, kterým jsme naprosto okouzleni. Další naše cestování probíhá převážně po pevnině. Autobusem se necháváme vyvézt na Trollstigen (Trolí stezku) a dále vystupujeme na Trollvegen (stěnu Trollů), která představuje nejvyšší horskou stěnu v Evropě. Za tip na výlet určitě stojí i skanzen Sunmore Museum, kde jsou k vidění kopie vikinských lodí, ale i lodě současné. Norský skanzen představuje vesnici tvořenou domečky, které mají střechu pokrytu trávou. Posledním místem, které jsme pěšky navštívili byl ledovcový jazyk Bodalsbreen. Dále plujeme po úchvatných norských řídce osídlených ostrůvcích, kdy je třeba počítat s obtížnou navigací.Přečtěte si průvodce po Norsku.


Průlivem La Manche z Francie do Belgie 6/2023

Průlivem La Manche z Francie do Belgie 6/2023

Expediční přeplavba se zastávkami na ostrově Guernsey, francouzském Cherbourgu a Dunkerku. Zažíváme velké přílivy a odlivy s rozdílem 8 metrů, silné mořské proudy a hustou lodní dopravu v kanálu La Manche. Vjezd do přístavu v časovém okně 1 hodina za 12 hodin a průplav mezi skalisky na dvě šířky lodě. Řešení formalit s opuštěním a návratem do schengenského prostoru. Prohlídka francouzské atomové ponorky. Návštěva muzea věnovanému válečné operaci Dynamo.


Poznávací plavba po Azorských ostrovech: Flores, Faial, Terceira, Sao Jorge, Pico, Sao Miguel 8-9/2016

Poznávací plavba po Azorských ostrovech: Flores, Faial, Terceira, Sao Jorge, Pico, Sao Miguel 8-9/2016

Azorské ostrovy jsou situovány v Atlantickém oceánu mezi Evropou a Severní Amerikou. My jsme měli možnost navštívit 7 z 9 Azorských ostrovů a zpracovali jsme z našeho putování průvodce po Azorech. Ostrov květin, Flores je nejméně zasažen turistikou a za výlet zde stojí oblast sedmi jezer - Natural das Caldeiras Funda e Rasa. Na ostrově Faial nesmíte minout nejbarevnější přístav na světě Hortu, kde i já jsem zanechal jako vzpomínku na svou sólovou plavbu obrázek. Místem, které je pokryto lávou je Faial do Capelinhos, zajímavostí je i kráter Caldeira. Ostrov Terceira je vyhlášen tradičními slavnostmi s býky. Celé Azory nabízí přírodní bazénky pro otužilé jedince. Jedním z míst je i Negrido. Pro milovníky památek je určeno město Angra do Heroísmo, jehož historické jádro je zařazeno na seznamu UNESCO. A ostrov Sao Jorge? Ten vám nabídne nejznámější pěší trek Faja da Caldeira de Santo Cristona na východním pobřeží ostrova. Pokud nemáte čas navštívit většinu Azorských ostrovů, to nejlepší uvidíte na ostrově Pico. Doporučujeme výstup na sopku Pico, návštěvu vinic či ochutnávku nejlepší zmrzliny na Azoroch v trajektovém přístavu v Madeleně. Jeskyně Gruta das Torres, která vznikla vulkanickou činností, také rozhodně stojí za tip na výlet. Nejvíce turistický je ostrov Sao Miguel, ale také má co nabídnout. Ať už jsou to čajové plantáže, město Furnas s aktivními fumaroly či jedna z místních restaurací nabízející tradiční jídlo s vůní sýry cozido. I v této reportáži nalezente praktické informace pro jachtaře.