TK - reportáž 

Kurz pro skipery na Baltu

6.10. - 13.10.2025

8denní skiperský kurz v Baltickém moři zakončený praktickou zkouškou pro získání průkazu C se zastávkami na kotvě i v přístavech. Vyplujeme z německého Greifswaldu, kam se také vrátíme. Kurz je zaměřen především prakticky, nebude však chybět ani teorie. Součástí kurzu bude i plavba v noci a plavba ve směnách.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha


Greifswald - začínáme

1. den - 6.10. pondělí. Čekám na příchod posádky kolem 16:00. Loď je vyvázána na řece Ryck ve městě Greifswald v Marina Yachtzentrum.

Začaly podzimní větrné a deštivé dny a proto jsem přidal hned u schodů 4 úchyty na pověšení mokrého oblečení přímo nad výduchy teplého vzduchu od topení. Čekám, že na tomto kurzu i pořádně promokneme.

2. den - 7.10. úterý. Po ranní instruktáži a natažení životních lan, odvazujeme loď a plujeme tak, abychon přesně ve 11 hodin byli u zvedacího mostu a vypluli z řeky Ryck na moře.

Nejprve panovalo praktické bezvětří a tak plujeme na motor. Využívám toho k nácviku manévrování s motorem, manévr MOB s motorem a trénink přesného couvání.

Odpoledne přichází slabý zadní vítr, který neudrží dostatečně napnutou Genou a tak přidávám ukázku použití spinakrového pně bez spinakru k podpoře Genoy.

Plavba na zadní vítr je natolik klidná, že se vaří tak jako bychom byli vyvázáni v přístavu. Do kterého doplouváme až po jídle a ukazujeme si přistání zádí k molu a příď vyvázat k vyvazovací bóji.

Večer nás ve vesnici Gager uvítal lijákem a tak se hned hodí úchytky na sošení oblečení, které jsem před plavbou přišrouboval.

3. den - 8.10. středa. Dnešní den je už více o plachtění. Z přístavu jsme propluli na motor proti větru pouze úzkou plavební dráhou mezi mělčinami.

Po 2 NM od přístavu měníme kurz a máme příjemný boční vítr 8 uzlů. Vytahujeme plachty a vypínáme motor.

Já už jen pozoruji, jak po včerejší výuce posádka samostatně vytahuje plachty.

Jde jim to dobře, vítr zesílil na 14 uzlů a my odpoledne doplouváme do Sasnitz.

Jen molo je natolik znečištěné trusem od racků, že si ho raději umyjeme, abychom vše na botách nenosili do lodi.

Posádka se vydala na prohlídku zde vystavené britské ponorky, která se nachází přimo v přístavu.

4. den - 9.10. čtvrtek. Ve znamení jasné oblohy a předpovědi počasí na postupně sílící vítr ze západu vyplouváme čistě severním kurzem.

Míjíme bílé útesy u Sasnitz a před přídí v dálce někde za obzorem má být Švédsko.

Kurz nelze držet přímo k našemu cíli, ale musíme se nejdříve trefit a proplout mezerou mezi jednotlivými poli větrných elektráren. Ty zde přibývají značným tempem, jako houby po dešti.

Vítr podle předpovědi sílí ze 4Bf na 5BF a plné plachty zmenšujeme na 1.ref.

S přicházejícím večerem ještě jednou dále refujeme na 2. ref, když se vítr dostal na 6Bf. Do přístavu ve městě Ystad připlouváme se zbytky světla a přistáváme. Vítr zde však způsobil snížení hladiny moře a já s obavami sleduji hloubkoměr, který ukazuje pouze 2,4m, což pro náš ponor 2,2m neskýtá již velkou rezervu.

5. den - 10.10. pátek. Ráno opouštíme Ystad a plujeme hnáni zadním větrem na dánský ostrov Bornholm. Vítr zůstává mezi 5 a 6Bf ale za noc už vybudoval větší vlny. Pro snadnější kormidlování v čistě zadním větru stabilizujeme přední plachtu použitím spinakrového pně. Odpoledne přistáváme a vyvazujeme loď v maríně Ronne na ostrově Bornholm. Připluli jsme ještě včas, vítr již síli a očekává se večer výrazné zesílení větru v poryvech do 37 uzlů. Vjezd do maríny je na relativně mělké vodě (4m) a když je jako dnes návětrný, tak jsem měl oprávněnou obavu ze vznikajících příbojových vln. Na Navtexu je také "near gale warning" pro dnešní noc.

6. den - 11.10. sobota. V noci vítr značně zesílil k očekávaným hodnotám. Dopoledne již vítr slábne. Dnešní den zůstáváme zde. Plánuji vyplout až o půlnoci. Vítr sice opět trochu zesílí ale jen na 6 Bf. Tak splníme i podmínku noční plavby a v průběhu neděle se bude vítr stáčet více k severu, což bude výhodnější pro náš kurz plavby zpět do Greifswaldu.

7. den - 12.10. neděle. Přesně o půlnoci rozvazujeme lana a vyplouváme. Z klidné hladiny maríny se během několika minut ocitáme v rozbouřeném moři, které už tři dny bičuje neúnavný severozápadní vítr. Včerejší bouře sice pominula, ale vítr si dál drží sílu 6 Bf. Loď stoupá šikmo proti větru, který nás zasahuje pod úhlem padesáti stupňů přes pravobok. Noc je černá, obloha zatažená – jen šplouchání vln a občasná sprcha slané vody přes palubu nám připomínají, že jsme daleko od bezpečí přístavu. K ránu zůstáváme u kormidla už jen s Luďkem. Loď se řítí vpřed, zmítaná vlnami, ale jistě drží kurz. Po deseti hodinách plavby a 65 námořních mílích konečně nalézáme závětří pevniny. Spouštíme kotvu – vítr slábne na příjemných 3 Bf a moře se zklidňuje. Posádka si oddechuje, oběd chutná jako odměna po bitvě. Odpoledne znovu vyrážíme – tentokrát jen cvičně, opakujeme manévry pod plachtami. Čas běží rychleji, než bych čekal. A tak v poslední chvíli na plné plachty i motor uháníme, abychom v 17:00 stihli poslední otevření mostu a návrat do maríny v Greifswaldu. Doslova v závěru dne, když mostní křídla stoupají k nebi, vplouváme zpět – unavení, ale spokojení.

8. den - 13.10. pondělí. Ráno už byla jen snídaně a závěrečný úklid lodi. Vzájemně se loučíme a mne čeká příprava lodě na zimní vytažení z vody.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.



Z Azorů do Lisabonu 9/2016

Z Azorů do Lisabonu 9/2016

Plavba Atlantským oceánem z Azorských ostrovů do Portugalska. Vyplouváme z ostrova So Miguel a míříme na poslední z Azorských ostrovů Santa Maria. Navštěvujeme ruiny továny na zpracování velryb. Největším zážitkem je ale návštěva majáku s možností prohlédnout si jak optiku majáku, tak celou věž za výkladu vojáka, který zde koná službu. Z Azorských ostrovů přeplouváme do Portugalska. Na plavbě nám zafoukalo i 8 Bf. Na přání posádky zařazuji tradiční měření sextantem. V Portugalsku navštěvujeme typické rybářské městečko Sesimbra, kde prodávají ryby za překvapivě nízké ceny. A jak je umí připravit! Doporučuji vydat se i na procházku městem Sesimbra, kde je především jeho stará část vyzdobena četnými dekoracemi s rybářskými motivy. Naše plavba končí ve městě Cascais u Lisabonu.


Z Islandu na Hebridy a Skotskem do Irska 7-8/2018

Z Islandu na Hebridy a Skotskem do Irska 7-8/2018

21denní trvající expediční přeplavba z Reykjavíku přes Hebridy a Skotsko do Irska v proměnlivých a drsných podmínkách severní části Atlantského oceánu nám přichystala nejen 5 m vlny, ale i gastronomické zážitky v podobě ochutnávky velrybího masa či tradičního skotského haggis and black pudding. Při plavbě starou vikingskou cestou posádka bojovala s mořskou nemocí, zvykala si na křižování proti větru či se učila základní práci se sextantem. Pluli jsme na Vnější Hebridy. Zde jsme navštívili město Stornoway a Jižní Uist, kde naší pozornost získalo těžiště rašeliny. Komplikací se pro nás staly namotané rostliny na šroubu a tak nezbylo nic jiného, než se potopit do vody o 13°C. Tím to však neskončilo - vítr sílil a dosáhl rychlosti 47 uzlů. Další zajímavostí na naší plavbě bylo město na jihu Irska - Strangford, které leží v okolí chráněné krajinné oblasti Strangford & Lecale AONB a my mohli objevovat přírodní krásy. Nejkritičtějším okamžikem celé plavby však bylo vyplutí z mariny na moře - proti nám se vzdouvaly kolmé stěny vody, já stál u kormidla po kolena ve vodě a naše rychlost klesla na 1 uzel


Zima v Jaderském moři 12/2009

Zima v Jaderském moři 12/2009

Plavba na jachtě v Chorvatsku tentokrát vedla po této trase: Zadar-Dugi otok-Olib-Ugljan. Letos nás uvítalo pro tuto oblast nezvykle mrazivé počasí (-9 °C). I Štedrý den se stal skutečně štědrý a mohli jsme si zaplachtit v jugu. Vítr do 34 uzlů a vlny do 3 m nám přichystal silné zážitky.