TK - reportáž

Karibik - Britské panenské ostrovy (BVI):

17.3.-26.3.2016

Britské panenské ostrovy na nás působí více civilizovaně než jižní Karibik. Přesto i zde jsou krásné pláže bez turistů a úchvatná místa na šnorchlování. Pro plavbu v těchto vodách si však musíme koupit povolení za poměrně vysokou cenu.

Naše plachtění začíná na ostrově St. Martin v marině Fort St. Louis, dále plujeme na ostrov Anguilla, Sandy Island, Dog Island a na Britské panenské ostrovy - Virgin Gorda, Cooper Island, Salt Island, Normand Island, Jost Van Dyke, Sandy Cay a naše putování končíme na ostrově Tortola.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

 • Bod na trase
 • Komentovaný bod
 • Aktuální poloha

Obsah:

Sandy Island - azurové moře a bělostná pláž
Dog Island - maličký ostrůvek s romantickou pláží
Virgin Gorda - Baths a její gigantické balvany z žuly
Cooper Island - želvy a barevné rybičky
Salt Island - jedinečné šnorchlování kolem vraku lodi RMS Rhone
Normand Island - šnorchlování v jeskyních s útesovníky a barakudami
Sandy Cay - ostrůvek bujně porostlý vegegací
Tortola - hlavní město Read Town je pro nás zklamáním
TOP místa, která na Britských panenských ostrovech určitě nevynechat
BVI - praktické informace pro jachtaře

Jaké to vlastně bylo:

Na ostrově St. Martin se zastavujeme opravdu krátce, pouze abychom doplnili zásoby a změnili posádku. Loď vyvazujeme v marině Fort St. Louis v zátoce Marigot na francouzské straně. Pozitivně hodnotím konečně dobré pečivo, které nabízí v pekárně Le Divin. Přeci jen není nad čerstvý chleba.O tom, jak řešíme pečivo na lodi při delších expedicích si můžete přečíst článek.

st martin pekarna

Zatímco já a Martina si užíváme dobroty v pekárně (sladký karibský chléb nám už opravdu leze na nervy), posádka se vydala na světoznámou pláž Maho, která leží v jižní nizozemské části ostrova. K pláži totiž bezprostředně přiléhá přistávací dráha Mezinárodního letiště princezny Juliany a tak nám plni zážitků po svém návratu vypráví, jak pozorovali dopravní letadla přímo za patou ranveje. Byl to pro ně opravdu velký zážitek, když jim jen pár metrů nad hlavami s hřmotem prolétla obrovská letadla. Plni dojmů nám ukazují pořízená videa a fotografie a tak je večer o čem vyprávět.

Sandy Island - azurové moře a bělostná pláž

Hned následující den přeplouváme na ostrov Anguilla, kde vyřizuji celní formality. Chceme se zastavit především na dalším ostrůvku - Sandy Island. Ten je opravdu moc pěkný. Je to jedno z málo míst, kde lze hodit kotvu. Azurové moře a bělostná pláž přidává na kouzlu tohoto ostrova.

sandy island

Místo sice není kryté a na otevřeném moři jsme pohupováni vlnkami, ale nevadí nám to. Plaveme kolem lodi - někteří z nás až na ostrůvek a uživáme si tuto jedinečnou atmosféru.

sandy island

Dog Island - maličký ostrůvek s romantickou pláží

Opravdu krásným romantickým ostrůvkem je Dog Island. Jeho název není asi náhodný - pár opuštěných psů se zde opravdu potulovalo. Každopádně místo je to nádherné.

dog island karibik

Je klidné moře, a tak jsme mohli zakotvit před pláží a na ostůvek si doplavat.

dog island karibik

Virgin Gorda - Baths a její gigantické balvany z žuly

Noční přeplavbou přejíždíme 70 NM na ostrov Virgin Gorda, první z Britských panenských ostrovů, který je i jedním ze vstupních přístavů k vyřízení nutných formalit. Vyvazujeme se v marině u Spanish Town.

Název tohoto ostrova bývá překládán jako Tlustá panna s přízviskem buclatá kráska Panenských ostrovů. Tak uvidíme.

virgin gorda marina

Plujeme na jih ostrova, dnes chceme navštívit místo mezi zátokami The Baths a Devils Bay.

karibik na plachetnici

Klidná průzračná voda nás láká ke šnorchlování mezi obrovskými hladkými kameny.

baths virgin gorda

Lodí je na tomto místě už opravdu hodně a tak nám nějakou dobu trvá, než najdeme volnou bóji. Nějakou dobu musíme kroužit kolem a čekat, až některá jachta odpluje. Tentokrát i na pláži jsou turisté a není to jako na jiných ostrovech, kde jsme byli skoro sami. Návštěvníci z rezortů a výletních lodí si také nechtějí nechat toto místo ujít.

baths karibik

A konečně můžeme jít šnorchlovat. Pod hladinou pozorujeme útesovníky mozkové.

bvi utesovniky mozkove

bvi snorchlovani

A ryby. Ty se mi většinou před tím, než je stačím zachytit na fotoaparád schovají, ale nějaké se vyfotit přeci jen podařilo.

karibik snorchlovani

Tyhle se na mně dokonce i usmívají.

karibik ryby

Přírodní komplex obrovských žulových kamenů The Bath je pravou romantikou, kde se procházíme kolem ale i pod těmito gigantickými balvany.

bvi baths narodni park

Skály a balvany jsou zbytky vulkanické lávy z doby před 70 miliony lety a tvoří jeskyně, do kterých zvědavě nakukujeme. Některé jsou z části zaplavené mořem. Procházíme krátkým asi 20 min trekem „jeskyněmi“ do Devil's Bay. Občas se musí přelézt nějaký ten balvan, projít vodou či užší soutězkou.

virgin gorda baths

Již se smráká a my se hodláme vrátit na loď. Doplavali jsme sem, tak musíme i zpátky.

virging gorda baths na jachte

Najednou vidíme, jak pod námi plave Perutýn. Držíme se raději dál. Jeho jed sice není pro člověka obvykle smrtelný, ale zasažené místo prý bývá velmi bolestivé několik hodin někdy i dnů.

perutyn

Cooper Island - želvy a barevné rybičky

Další nádherné místo - ostrůvek Cooper Island.

Připlouváme už za tmy a marně hledáme volnou kotevní bóji. Kotvit se zde nesmí, všechny bóje jsou obsazené. Vidím, že dvě lodě stojí na svých kotvách, také na ně nezbyla bóje. Přidáváme se k nim a ve tmě spouštíme kotvu. Hned ráno přeplouváme k uvolněné bóji a převazujeme se, než si nás někdo ze správy ostrovů všimne. Pokuta by byla hodně vysoká.

cooper island

Při šnorchlování objevujeme další a další druhy rybek, kterých je tady opravdu požehnaně.

cooper island snorchlovani

Kolem nám občas proplave i některá z mořských želv.

cooper island zelvy

Salt Island - jedinečné šnorchlování kolem vraku lodi RMS Rhone

V hledáčku máme ale už další ostrov a to Salt Island. Jak samotný název napovídá, sůl dala tomuto ostrovu jméno a opravdu se usazuje na všem. Kotvíme a jdeme se obohatit o další zážitky.

bvi salt island

Pěkná večerní procházka po tomto neosídleném ostrůvku začíná od pláže kolem několika náhrobků, patrně místních rybářů.

bvi salt island

Procházíme kolem obydlí, do kterého zvědavě nakukujeme. Dnes již je prázné. Velikostí připomíná spíše malou kůlnu a vypová o tom, jak se tu kdysi asi žilo.

bvi salt island

Pokračujeme kolem odpařovacího jezera pro získávání mořské soli a vyvrcholení naší cesty je na vrcholu ostrůvku. Ten nám nabízí krásný výhled na zapadající slunce.

salt island karibik

Fascinují mě krásné kaktusy různých tvarů a velikostí, kterých je Karibik plný.

kaktus karibik

Ještě děláme společnou fotku posádky, na které chybí jen fotograf.

bvi salt island

Ráno obeplouváme Salt Island ze severního kotviště na západní okraj ostrova, kde se vyvazujeme na denní vyvazovací bóji národního parku. Velkým lákadlem je vrak parníku RMS Rhone, který zde při hurikánu v roce 1867 najel na skály.

vrak rms rhone

Vrak lodi zde pozorují nejen potápěči, ale i šnorchlování nabízí neobyčejné pohledy.

potapeni vrak salt island

Pro některé z posádky představuje samotná myšlenka pohledu na trosky lodi traumatizující zážitek a tak do vody raději ani nejdou. Jiní naopak čekali právě na tuto chvíli. Vraků v karibské oblasti není málo, ale jen malá část z nich se dá takto krásně pozorovat při šnorchlování.

vraky v karibiku

Normand Island - šnorchlování v jeskyních s útesovníky a barakudami

Krátkou etapou pokračujeme na další šnorchlovací místo - Normand Island.

dovolena na jachte v karibiku

O tomto ostrově se tvrdí, že je zde zakopaný poklad. Možná dle toho vznikla kniha spisovatele Roberta Louise Stevensona - Ostrov pokladů.

dovolena na jachte karibik

Ostrov Normand na útesu Treasure point má 4 jeskyně, do kterých lze plavat.

normand island jeskyne

Dle průvodce bychom zde měli vidět úkryty humrů ale ty jsme neobjevili. Pozorujeme korálové květiny, útesovníky pruhované a občas zahlídneme i barakudu.

barakuda karibik

karibik

Na okolních kamenech jsou k vidění houby červené barvy.

potapeni karibik

Takto vypadá první z jeskyní útesu ostrova Normand.

normand island bvi

normand island dovolena

Ostrov považuji za vhodný pro nováčky ve šnorchlování, protože zdejší vody jsou klidné.

karibik snorchlovani

Přeplouváme k ostrovu Jost Van Dyke, kde máme v plánu přespat.

dovolena na lodi

Sandy Cay - ostrůvek bujně porostlý vegegací

Závěrečnou tečkou je zastávka na ostrůvku Sandy Cay, který leží jihovýchodně 1 NM od ostrova Jost Van Dyke. Písčitý ostrůvek s plážemi a reefem je překvapivě bujně porostlý vegetací. Ostrůvek jsme okružní stezkou obešli cca za 20 minut volné chůze. Byla to moc hezká procházka mezi palmami, stromy, křovinami a kaktusy s četnými výhledy na moře.

sandy cay bvi

Páteční ráno opouštíme kotviště ostrova Jost Van Dyke a křižujeme proti větru. Proti nám pořádně fouká. V poryvech až 25 uzlů. Užívíme si vítr, který nám čechrá vlasy a stoupající adrenalin.

karibik na jachte

Úzký průplav mezi ostrovy křižujeme proti větru, jsme přeci plachetnice. Ostatní lodě zde na proplutí spouští motory a stahují plachty. My každou chvilku přehazujeme genou a posádka s nedočkavostí čeká na další povely.

aktivni dovolena v karibiku

Fotoaparáty cvakají, voda sříká a náš poslední den tak patří k těm jachtařky nejpodařenějším za celou tuto plavbu.

jachting karibik

Tortola - hlavní město Read Town je pro nás zklamáním

Odpoledne přistáváme u největšího z Britských panenských ostrovů, ostrova Tortola a vyvazujeme loď v marině Village Cay u Road Town. Toto místo nám připadá absolutně nezajímavé. Večer jdeme všichni na zákusek, ale dlouho nemůžeme najít místo, kde bychom se usadili. V jednom baru nám odmítnou uvařit kávu, že nás je málo. V jiném jsme si objednali zákusek, který nám spíše zkazil chuť a tak se poměrně zklamaní vydáváme raději zpět na loď.

Plachtění v oblasti BVI okouzlí především ty, co mají rádi zapomenuté malé ostrůvky, kde bude kotvit jen pár plachetniček nebo zde budou úplně sami. Tyrkysové moře a nedotčené bělostné písečné pláže, korálové útesy, barevné rybky a krásné šnorchlování či potápění - to je to, co může toto místo nabídnout. Nesmím zapomenout na pohodové plachtění a celkově uvolněnou atmosféru ostrovů, kde čas nehraje prim.

TOP místa, která na Britských panenských ostrovech určitě nevynechat

A na závěr uvádím přehled míst, co na BVI určitě nevynechat:

VIRGIN GORDA

 • Baths – národní park s obrovskými žulovými balvany

SALT ISLAND

 • Vrak obchodní lodi RMS Rhone – užasné místo s dobrou viditelností, kde z bezprostřední blízkosti můžete pozorovat vlak lodě a potápeče plavící se uvnitř oceli

NORMAND ISLAND

Můj názor na Britské panenské ostrovy: Já mám raději více dobrodružství, delší výlety na pevninu, výzvy … A z tohoto pohledu se mi líbily více návětrné karibské ostrovy. Mimo to, jak už jsem zmínil, permit do této oblasti není levný. Každopádně pokud máte rádi pohodu, koupání, šnorchlování, místa méně turistická nebo naopak hlučné bary na plážích, bude se vám tu líbit.

BVI - praktické informace pro jachtaře

Před jakýmkoliv vstupem na pevninu navštíveného státu, musíte navštívit port of entry (vstupní přístavy) Do vyclení nesmí nikdo vystoupit z lodi na břeh - pouze kapitán smí vyřídit celní formality. Na Britských panenských ostrovech je dodržování tohoto pravidla velmi přísně hlídáno a nedodržení pokutováno.

Vstupní přístavy jsou tyto:
 • St. Martin (Francouzské Antily): my využíváme marinu Fort St. Louis - vyřízení formalit na PC v marině, velmi rychlé
 • Tortola: Road Harbour, West End
 • Jost Van Dyke: Great Harbour
 • Virgin Gorda: Spanish Town, Gun Creek

Pro plavbu po BVI musíte zakoupit Cruising permint (4 USD/os./den) a National Parks Moorning permit. Tato povolení Vás opravňují v plutí a vyvázání lodi na kotevních bójích a použití dinghy.

Na mnoha místech BVI se nesmí kotvit a je nutno použít vyvazovací kotevní bóje. Poplatek za noc vybírá výběrčí ze člunu.

V národních parcích je státní přes noc zakázáno. Denní stání na bóji je povoleno max. na 90 min, pak musíte bóji uvolnit pro další lodě.

Označení bójí dle barev:
 • žluté - komerční lodě, potápěči
 • červené - yachty (za účelem šnorchlování, plavání)
 • modré - dinghy

Před opuštěním státu je nutné se odhlásit. O odhlášení získáte dokument, který je požadován v následujím přístavu dalšího státu.

Tyto informace jsou aktuální k datu vytvoření reprotáže.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Průlivem La Manche z Francie do Belgie 6/2023

Průlivem La Manche z Francie do Belgie 6/2023

Expediční přeplavba se zastávkami na ostrově Guernsey, francouzském Cherbourgu a Dunkerku. Zažíváme velké přílivy a odlivy s rozdílem 8 metrů, silné mořské proudy a hustou lodní dopravu v kanálu La Manche. Vjezd do přístavu v časovém okně 1 hodina za 12 hodin a průplav mezi skalisky na dvě šířky lodě. Řešení formalit s opuštěním a návratem do schengenského prostoru. Prohlídka francouzské atomové ponorky. Návštěva muzea věnovanému válečné operaci Dynamo.


Severním Atlantikem na Island 6/2018

Severním Atlantikem na Island 6/2018

23 dní dlouhá expediční přeplavba z norského Bergenu přes Shetlandské a Faerské ostrovy na Island dávnou středověkou vikingskou trasou, při které jsme napluli cca 1 000 NM v proměnlivých a drsných podmínkách severního Atlantského oceánu. Z Shetland navštěvujeme město Lerwick na ostrově Mainland a dále ostrov Mousa, kde se nachází 13 m vysoká věž Musa Broch z doby železné. Cestovatelskou zajímavostí jsou Faerské ostrovy, které byly vyhlášené jako nejkrásnější soustroví na světě a zaujmou především nedotčenou přírodou. Při plavbě na Vestmanské ostrovy potkáváme nejen delfíny, ale i velryby. Podrobného průvodce po Vestmanských i Faerských ostrovech najdete v reportáži. Naše plavba končí v hlavním městě Islandu, Reykjaviku.


Řecké ostrovy 9-10/2012

Řecké ostrovy 9-10/2012

Čtrnáctidenní plavba po řeckých ostrovech začala v Athénách a vedla Iónským mořem až na ostrovy Kitnos, Milos, Santorini (Thíra) a Ios. Byla plná relaxace, koupání, šnorchlování a zastávek na pevnině především kvůli našemu synovi a jeho prvních samostatných krůčcích, které se mu na lodi moc nedařily. Posádku tentokrát tvořila převážně ženská část, která si užila jak řecké slunce, tak i aktivní kormidlování na plachetnici. Záznam trasy si lze prohlédnout na mapě.