TK - blog

Nebojte se klasické hlavní plachty

Publikováno 1.7.2020

Vzpomenu-li na své jachtařské začátky, jedno z kritérií výběru charterové lodi bylo, aby měla rolovací hlavní plachtu. To trvalo až do okamžiku, kdy jsem ve vybrané lokalitě nenašel loď s rolovací plachtou a vyplul na lodi s klasicky skládanou hlavní plachtou na ráhno. Rychle jsem si na to zvykl a ocenil výhody, které klasická plachta přináší. Dále jsem naopak začal preferovat klasickou hlavní plachtu oproti rolovací. Nyní se stále ve svých posádkách setkávám s těmi, kteří z obavy před klasickou plachtou raději volí tu rolovací.

V dalším textu si ukážeme, že není třeba se klasické plachty obávat a práce s ní se dá zvládnout i při sólové plavbě.

Výhody klasické hlavní plachty.
  • nehrozí riziko zaseknutí rolovacího mechanizmu
  • plachta může být ze silnějšího materiálu, je odolnější
  • může být vybavena spírami - neflatruje při stoupání
  • poskytne vyšší výkon - může být na stejné lodi větší než by byla rolovací
  • lze ji lépe vytrimovat, zvláště zrefovanou
  • snáze se demontuje v případě opravy

Vytažení plachty

Plachtu máme buď jen sbalenou na ráhnu a převázanou tkanicemi. V tom případě odvážeme všechny taknice, které drží složenou plachtu.

plavba s předškolními dětmi

Nebo je plachta uložena v lazybagu. Nejprve tedy rozepneme lazy bag.

plachta v lazybagu

Postavíme loď přídí proti větru a povolíme otěž a kicking, pokud potřebujeme vytáhnout plachtu celou, povolíme také všechna refovací lana. Lanem výtahu plachtu vytáhneme. Máme-li k dispozici posádku, je vhodné jednoho člena poslat přímo ke stěžni, kde pomůže současně tahat výtah hlavní plachty. Plachtu tak vytáhneme za zlomek minuty.

jak na klasickou hlavní plachtu

Plachtu máme vytaženou, dokončíme její trim. Podle potřeby dotáhneme kicking, nastavíme otěž a topenentu.

trim plachty

Kasání plachty

Postavíme loď přídí proti větru aby plachta vyvlávala po větru, uvolníme výtah a plachta buď spadne na ráhno sama, nebo ji pomůžeme rukama stáhnout. Je dobré výtah uvolňovat postupně a zároveň plachtu skládat do jednotlivých vlnek na ráhno. V případě lazyjacku a lazybagu máme jistotu, že se plachta nevyvalí na palubu a s minimálním úsilím se naskládá do lazybagu, který jen nakonec zapneme.

kasani klasicke plachty jak

Refování

Pro refování je plachta vybavena v zadním a předním lemu refovacími oky. V praxi se můžete setkat s různými variantami mechanizmů pro refování plachty. Důležité je však pochopit princip refování. Na rozdíl od rolovací plachty, kdy se její účinná plocha zmenšovala jejím navíjením do stěžně, u klasické plachty její plochu zmenšujeme v jednotlivých krocích tak, že ji částečně stahujeme k ráhnu a upevníme právě za refovací oka. Na obrázku dále je hlavní plachta se 3 refy.

refovani plachty

Refování začneme podobně jako při kasání plachty postavením lodě proti větru. Následně povolujeme výtah plachty a dotahujeme příslušné refovací lano, které stahuje refovací oko v zadním lemu plachty. Oko přitáhneme refovacím lanem až k ráhnu a lano zajistíme. Příslušné refovací oko v předním lemu zahákneme na refovací hák u stěžně. Následně dotáhneme výtah a dokončíme trim plachty. Nepotřebná část plachty je naskládána na ráhno.

postup refovani plachty

V praxi se setkáte i se systémy, kdy přední refovací oko se nedává na hák, ale je stahováno lanem. Buď je pro přední oko použito 2. refovací lano, nebo jím prochází stejné lano jako prochází zadním okem. Princip refování to nemění.

Shrnutí

Z klasické plachty není třeba mít obavy, je to jen o zvyku a o překonání neznámého. Když si zvyknete na práci s hlavní plachtou, oblíbíte si ji. Nakonec s ní dosáhnete rychlejší manipulace než s rolovací plachtou.



Praktické použití signální pyrotechniky

Praktické použití signální pyrotechniky

Kladete si otázku jak se zachází na lodi se signalizační pyrotechnikou? Nikdy jste si zatím nevyzkoušeli vystřelit světlici, v okamžiku potřeby nebude patrně čas na čtení návodu. Pokud si to zatím nemáte jak zkusit sami, tak určitě pomůže to alespoň vidět. Podívejte se dále na videa, kde uvidíte jak signalizační pyrotechnika funguje a jak s ní pracovat. (Publikováno 1.2.2023)


Plavba v mlze

Plavba v mlze

Čas od času se za plavby dostaneme do mlhy. Někdy se mlze vyhnout nemůžeme a musíme v plavbě pokračovat. K tomu abychom se dobře vypořádali se ztrátou vizuální orientace si v dalším textu zopakujeme dobré zásady pro chování za snížené viditelnosti. (Publikováno 1.1.2022)


Plavíme se na jachtě s miminkem od narození do 1 roku

Plavíme se na jachtě s miminkem od narození do 1 roku

Je vhodné plout vůbec na plachetnici s malými dětmi nebo je lepší nechat je u babičky? A když už se rozhodnete proto, je na loď vzít, co od takové plavby můžete očekávat a jak se na ni připravit? Co má smysl vzít si s sebou na plavbu za hračky a jak zajistit bezpečnost kojence? Máte představu, jak dlouhé plavby je vhodné plánovat? Ať už jste rodič nebo prarodič malého prcka, v článku najde tipy, které vycházejí z naší zkušenosti s miminky na palubě. (Publikováno 1.6.2023, autor: Martina Kůdelová)