TK - plán akce  

Norskem u polárního kruhu 3.7. - 12.7.2025

Přihláška na plavbu:

Norskem u polárního kruhu

„Zažijte severské dobrodružství kolem polárního kruhu při plavbě mezi fjordy a ostrovy.“

Prožijte se mnou 10 denní plavbu z Bodo směrem na jih, která vás provede dechberoucími scenériemi norského západního pobřeží za polárním kruhem až do města Molde. Čeká vás nezapomenutelných 450 námořních mil plavby mezi fjordy, po otevřeném moři i mezi stovkami kouzelných ostrovů,s kotvením na těchto úžasných místech.

Během této kombinované plavby zažijeme krátké i dlouhé plavební etapy prokládané výstupy na pevninu. Budete tak mít možnost naplno zažít krásy norské přírody - od majestátních fjordů až po výpravu na ledovec Svartisen, který příroda vytvářela tisíce let.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat trasu s ohledem na počasí weather routing.
Plánovat logistiku plavby.
Navigovat i klasicky bez GPS.
Základy astronavigace se sextantem.
Plout po větru i křižovat proti větru.
Plánovat trasu s ohledem na počasí - weather routing.

Co plavbou získáte:

Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdo může plout?
- Každý, kdo má chuť aktivně zažít plavbu na plachetnici.
- Může to být i Tvoje první plavba v životě.
- Jachtaři, kapitáni, kteří se chtějí zdokonalit.

Na této plavbě s námi bude můj čtrnáctiletý syn. Tomáš pluje od svých dvou měsíců a za tu dobu se stal zkušeným námořníkem. Považuji za vhodné na tuto skutečnost upozornit.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 3.7. - 12.7.2025

Plavba z Bodo u Lofot k polárnímu kruhu a dále až do Molde.

Vyplujeme z Bodo u Lofot a pokusíme se navštívit fjord se splazem ledovce Svartisen. Dále poplujeme na jih. Budeme vyhledávat zajímavá místa k zakotvení. Postupně protneme severní polární kruh a za svitu nezapadajícího slunce doplujeme po etapách rozdělených poznáváním zdejší krajiny až do přístavu v Molde. Vydáme se tak do kraje impozantních mostů a malebných rybářských vesnic. Ostrovy za polárním kruhem jsou prý nejkrásnější ostrovy Norska. Jsou zde soustředěny všechny přírodní poklady této severské země. Na jedné straně vystupují z moře skalní štíty a o kus dál se rozkládají bílé písečné pláže. Na vrcholcích hor uvidíme sníh, zatímco v údolích můžeme v létě sbírat dozrávající maliny.

Itinerář

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa
  • Jakou lodí poplujeme?

Jaká je cena a způsob dopravy?

Členský příspěvek za účast na plavbě je stanoven ve výši:
1 osoba 23 000 Kč

Příspěvek je splatný okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Příspěvek neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 150 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 180 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky Praha-Bodo, Molde-Praha 10 600 Kč s jedním obdbaveným zavazadlem. Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Norskému pobřeží dominuje Golfský proud, který má vliv na to, že mořská voda v zimě nezamrzne, ani daleko na severu. To znamená, že je zde vyšší průměrná teplota, než je běžné v příslušné zeměpisné šířce. Přesto, že úroveň srážek je za rok velmi vysoká, jsou v létě srážky minimální, jde spíše o krátké přeháňky. Teploty se v létě pohybují průměrně mezi 13–16 stupni ve střední části Norska. Síla a směr větru se v Norsku značně mění v důsledku rychle se pohybujících tlakových front. Větry vanoucí podél pobřeží a v horách mají často značnou sílu. Je třeba počítat i s bouřlivým počasím, kdy teplota větru v noci bude kolem 5°C. To v prudkém větru a vodní tříšti znamená, že je potřeba se obléci teple jako na horách při -20°C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.

Reference

Jak to vnímají ti, co už se mnou pluli:

Martin  Nisznanský

Martin  Nisznanský

„S Tomášem jsem byl už na čtyřech plavbách a každá z nich mě něčím obohatila. A nebyly to jenom sportovní a adrenalinové zážitky ze samotné plavby nebo koupání v krásných opuštěných zátokách a poznávání exotických míst a přírody. Lépe jsem poznal sám sebe i ostatní členy posádky, protože jsme byli, jak se říká, všichni na jedné lodi. Pobyt na lodi mi vždy pomůže zapomenout na každodenní starosti a naplno prožívat přítomný okamžik, což pro mě je neuvěřitelně silná zkušenost. Mám velký respekt z moře jako živlu a nejsem zkušený mořeplavec, proto bych neplul s někým, kdo nemá moji důvěru. Tomáš si ji ale od počátku získal. Je to skvělý kapitán lodi, protože zvládá plavbu i v náročných podmínkách, má odvahu ale nepodceňuje nebezpečí, dokáže řešit neočekávané situace a má svoji loď v dobrém technickém stavu. Tomáš je pro mě také inspirací jako člověk, protože si dokáže jít za svým životním snem, což je v jeho případě jachting. Když jsem s ním na lodi, tak mě tímto svým postojem „nakazí“ a já získám pocit, že nic není nemožné a že si také můžu jít za svými sny, a nejen za to jsem mu vděčný.“

Léto v tyrhénském moři 2013
Prázdniny u ostrova Kréta 2014
Britské Panenské ostrovy, Karibik 2016
Na plachetnici mezi norskými fjordy 2017