TK - reportáž 

Vánoce na Jadranu

25.12.2008 - 1.1.2009


Klidu vánočního období jsme si jeli užít do Chorvatska, s očekáváním především pořádného jachtění. Neptun nás vyslyšel, převážně nám foukal vítr do 27 uzlů.

Na plavbě jsem také testoval Elektronický lodní deník z vlastního vývoje. A test dopadl na jedničku.

Naše plavba na charterové plachetnici začala v Chorvatsku, ve městě Šibenik v marině Mandalina.

Podívej se na film z expedice.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Obsah:

Elektronický lodní deník

Jaké to vlastně bylo:

25.12.2008 jsme krátce po obědě dorazili do mariny a převzali loď. Následujících šest dnů nám přálo příznivé počasí a větrné dny s převládající borou s maximy rychlosti větru kolem 27 uzlů (ojediněle jsme naměřili poryv 39 uzlů). Trasu jsme přizpůsobovali směru větru tak, abychom si převážně dobře zaplachtili na boční vítr.

vanocni jachting jadran

plavba na plachetnici chorvatsko vanoce

jachting v chorvatsku

chorvatsko zimni jachting

plavba na jachte v zime

vanocni prazdniny na jachte

dovolena na plachetnici jadran

Začátek nového roku 2009 jsme přivítali na mořské hladině v zátoce u ostrova Tijat. 1.1.2009 cca ve 12 hodin vracíme loď v marině a čeká nás cesta zpátky domů.

Elektronický lodní deník

Celou dobu plavby pro vlastní navigaci a záznam propluté trasy včetně záznamu dalších veličin jako síly a směru větru, teploty vzduchu a vody, automatické detekce chodu motoru jsme používali speciální GPS jednotku GP-307M z vlastního vývoje spolu s malým notebookem.

Jak ukazuje následující výpis dat, upluli jsme celkem 238 NM, z toho na 113 NM byl použit motor. Velmi snadno se můžeme vracet k procházení celé trasy a pouhým zobrazením grafu rychlosti větru např. k první plavbě si znovu připomeneme okamžik ve kterém vítr cca 12 kn prudce zesílil během okamžiku na 28 kn a už jsme refovali. V programu elektonického lodního deníku tak pouhým tažením ukazatele v grafu lze sledovat sílu a směr větru (foukalo 28 kn zadobočně - L 134, tedy 134 stupňů měřeno od přídě z levoboku). Současně s tažením ukazatele v grafu sledujeme příslušnou pozici lodi na mapě, která se synchronně pohybuje s posunem ukazatele v grafu.

elektronicky lodni denik

Tak tudy všude jsme propluli. Zelené úseky označují použití motoru.

lodni denik mapa

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.



Kurz pro budoucí skipery 3/2023

Kurz pro budoucí skipery 3/2023

Skiperský kurz zakončený praktickou zkouškou pro získání průkazu C – Velitel jachty příbřežní plavby (Yachtmaster Coastal) se zastávkami na kotvě i v přístavech. Pluli jsme tyrhénským mořem v oblasti Říma, navštívili jsme ostrov Giglio u kterého kdysi ztroskotala Costa Concordia, marínu Riva di Traiano. Návrat do cíle je napínavý do poslední chvíle není jasné, zda se moře uklidní natolik, že bude vjezd do cíle možný.


Karibik - Britské panenské ostrovy 3/2016

Karibik - Britské panenské ostrovy 3/2016

Naše plachtění začíná na ostrově St. Martin. Dále plujeme na ostrov Anguilla a Sandy Island, kde bělostná pláž přidává na kouzlu tohoto ostrova. Ostrůvek Dog Island nabízí malou romanticko pláž a opět nádherné koupání. A pak už nás čekají Britské panenské ostrovy - Virgin Gorda a úchvatné místo Bath s gigantickými balvany z žuly, Cooper Island, Salt Island, kde je velkým lákadlem vrak parníku RMS Rhone. Ostrov Normand Island vybízí ke šnorchlování v jeskyních, kde pozorujeme barakudy. Na jachtě míříme k ostrovu Jost Van Dyke a Sandy Cay, který zaujme bujnou vegatací a pro změnu procházkou po ostrově. Britské panenské ostrovy na nás působí více civilizovaně než jižní Karibik. Přesto i zde najdete krásné pláže bez turistů, úchvatná místa na šnorchlování ale i neskutečně vysoké ceny. Naše putování končíme na ostrově Tortola. V článku najdete praktické informace pro jachtaře o vstupních přístavech a místních poplatcích a tipy na místa, které navštívit při plavbě po Britských panenských ostrovech.


Z Německa do Norska 7/2017

Z Německa do Norska 7/2017

Přeplavba z německého Cuxhavenu vedla přes ostrovy Helgoland a Düne, které jsou rájem baculatých tuleňů a terejů bílých. Můžete zde ale pozorovat i jiné druhy ptáků. Při našem putování do Norska se však potýkáme se závadou windmeteru a při refování se nám podaří natrhnout hlavní plachtu, kterou musíme ve Stavangeru nechat opravit. Klidu si užíváme př plutí v norských fjordech, obzvláště ve 42 km dlouhém Lysefjordu, nad nímž se nachází skalní kazatelna Preikestolen ve výšce 604 m. Její pozorování od hladiny fjordu je jedinečné. Dále plujeme norskou krajinou a užíváme si úctihodné výhledy a kotvení na místech, kde jsme úplně sami. Naše plavba končí ve městě Bergen.