TK - reportáž 

Plujeme po Lofotech

17.7. - 28.7.2024

Letní putování lodí po Lofotech. Poplujeme a budeme poznávat krásu Lofot jak z lodi, tak i při pěších výletech.

Můžete nám posílat zprávy přimo na loď z formuláře na stránce Kontakt. Tyto zprávy si přečteme pokud technika neselže a dovolí nám se připojit k Internetu. Při plavbě dále od pobřeží není k dispozici GSM signál a proto se zprávy k nám mohou dostat teprve až se z otevřeného moře přiblížíme na dohled k pobřeží.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha


Jaké to je

Je středa 17.7.2024 a v Bodø od pondělí vládne neuvěřitelně teplé počasí, kdy odpolední teploty vystupují k 29°C. Obloha je bez mráčku a já jsem zvědav, jak dlouho toto počasí vydrží.

Dnes dorazí i posádka a ihned začneme naši expedici, protože od 18.7. jsou místa v přístavu rezervována a musíme do půlnoci místo uvolnit. Od chlapíka ze sousední lodi, který sem doplul z Oslofjordu, jsem se dozvěděl, že od 18. do 21. července bude v Bodø probíhat národní konference Norské pobřežní asociace. Tématem letošního sjezdu je „POBŘEŽÍ – cesta do Evropy“. Během čtyř dnů vytvoří Kystlaget Salta pobřežní párty v přístavu a podél Moloveien v Bodø, a to jak pro účastníky sjezdu, tak pro obyvatele města i návštěvníky. Bodø je po generace spojeno s mořem. Cílem úmluvy je zprostředkovat poznatky o významu pobřeží pro kontakt s Evropou, pobřežní kulturu, ochranu plavidel a vytvořit porozumění a zájem o hodnotu ochrany kulturního dědictví na pobřeží.

Posádka přichází podle plánu a také začínají přistávat první historické lodě. Proto ihned zajišťujeme nákup zásob a připravujeme se na noční vyplutí.

O půlnoci vyplouváme směrem na Lofoty. Předpovědní model slibuje i nějaký vítr na otevřeném moři.

Půlnoční slunce se už nekoná, od slunovratu už uběhl skoro měsíc, a proto v 0 hodin slunce již zapadá za obzor ale zůstává ještě hodně světla.

Ve 2:05 už slunce opět vychází. Nám začíná vítr foukat příjemně svými 8 uzly z pravoboku. Dále plujeme pod plachtami na hladkém moři.

Za 9 hodin máme za sebou 52 NM a přistáváme v Sørvågenu.

Počasí nám přeje a posádka si dá trek na horu Tindstinden 490m, který dnes nabídne nádherný výhled na ostrov Værøy a Mosen na západě, národní park Lofotodden na severu a pevninu na jihu. Já se dnes nepřidám, trek mám v živé paměti z předchozí plavby - Lofoty s dětmi, trek na vrchol Tindstinden.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Plavba z Itálie (Salerno) na Maltu 4-5/2010

Plavba z Itálie (Salerno) na Maltu 4-5/2010

Čtrnáctidenní plavba dlouhá přibližně 900 námořních mil začala v Itálii z přístavu ve městě Salerno. Odtud jsme vypluli na plachetnici jižním kurzem Tyrhénským mořem do Messinské úžiny, kterou jsme propluli a pokračovali až na ostrov Malta, kde jsme si užili krásné koupání v Blue Lagoon u ostrůvku Comino. Z Malty jsme pluli západním směrem, jižně obepluli Sicílii a dále nastoupili téměř východní kurz, který nás zavedl do souostroví Lipari. Zde jsme si prohlédli činné sopky na ostrově Vulcano a navštívili i sopku Stromboli na stejnojmenném ostrově. Následně jsme směřovali severním kurzem na ostrov Ischia a vrátili se zpět do Salerna.


Děti mohou plachtit už od narození

Děti mohou plachtit už od narození

Jaká je plavba na lodi s miminkem? Podívejte se na video, které zachycuje Tomíkův život na plachetnici již od 2. měsíce jeho života. Nejtěžším okamžikem pro mě vždy bylo zajistit jeho bezpečné spaní v závěsu. Překvapivě hrubší moře snášel velmi dobře a plavbu prospal. V 9. měsíci jeho života s námi plul z Tenerife na Kapverdy. Při pohybu na lodi nám je velkým pomocníkem ergonomické nostíko Manduca. V 1,5 roce se již zajímal o vybavení lodi a jedna z jeho neoblíbenějších činností byla točení klikou. Od 3 let je z něj již ostřílený námořník, který nejraději tráví čas na přídi lodi pozorováním moře a delfínů.


Přeplavba z Říma na Krétu 4/2014

Přeplavba z Říma na Krétu 4/2014

16 dní a 880 námořních mil Tyrhénským a Jónským mořem zpestřený relaxem v termálních lázních na ostrově Ischia. Tím však naše zážitky nekončí. Poprvé mi vypadl za jízdy člen posádky - vlastní dcera. Velké dobrodružství zažíváme i při výstupu na sopku Stromboli bez průvodce, na které pozorujeme žhnoucí lávu a erupce. Zaujal nás i malý romantický ostrůvek Strombolichio. Vstupním místem do Řecka se pro nás stává ostrov Kythira a dále naše plavba směřovala na Krétu, kde jsme obdivovali krásy města Chania, proslulého svou benátskou a tureckou architekturou.

Přečtěte si článek , ve kterém jsou uvedeny mimo jiné i souřadnice navštívených míst. Článek vyšel v časopise My Boat 3/2015.