TK - plán akce  

Lofoty s dětmi 30.6. - 14.7.2024

Přihláška na plavbu:

Lofoty s dětmi

„Zažijte severské dobrodružství za polárním kruhem při plavbě mezi fjordy a ostrovy.“

Prožijte se mnou 15 denní plavbu z Bodo na Lofoty mezi nesčetnými ostrovy a ostrůvky u norského pobřeží za polárním kruhem. Jedná se o kombinovanou plavba s poznáváním norské severské přírody a krás ostrovů a břehů norské pevniny. Krátké etapy budou prokládané výstupy na pevninu a kotvením u ostrovů.

Na této plavbě bude přítomena moje čtyřletá dcera a třináctiletý syn.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.

Co plavbou získáte:

Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdo může plout?
- Každý, kdo má chuť aktivně zažít plavbu na plachetnici.
- Může to být i Tvoje první plavba v životě.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 30.6. - 14.7.2024

Plavba po Lofotech

Vyplujeme z Bodo a přeplujeme na Lofoty. Budeme vyhledávat zajímavá místa k zakotvení. Za svitu nezapadajícího slunce budeme dělat výlety a lodí se postupně přesouvat od místa k místu. Ostrovy za polárním kruhem jsou prý nejkrásnější ostrovy Norska. Jsou zde soustředěny všechny přírodní poklady této severské země. Na jedné straně vystupují z moře skalní štíty a o kus dál se rozkládají bílé písečné pláže.

Itinerář

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa
  • Jakou lodí poplujeme?

Jaká je cena a způsob dopravy?

Členský příspěvek za účast na plavbě je stanoven ve výši:
1 osoba 33 000 Kč
dítě 6 - 10 let 16 500 Kč
dítě do 6 let 11 550 Kč

Příspěvek je splatný okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Příspěvek neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 160 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 200 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky Praha-Bodo-Praha 10 600 Kč s jedním odbaveným zavazadlem.Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Norskému pobřeží dominuje Golfský proud, který má vliv na to, že mořská voda v zimě nezamrzne, ani daleko na severu. To znamená, že je zde vyšší průměrná teplota než je běžné v příslušné zeměpisné šířce. Přesto, že úroveň srážek je za rok velmi vysoká, jsou v létě jsou srážky méně časté, jde spíše o krátké přeháňky. V průměru bývá v létě v oblasti Lofot 6 dní z měsíce deštivých. Teploty se v létě pohybují průměrně mezi 10–12 stupni. Síla a směr větru se v Norsku značně mění v důsledku rychle se pohybujících tlakových front. Větry vanoucí podél pobřeží a v horách mají často značnou sílu. Je třeba počítat i s bouřlivým počasím, kdy teplota větru v noci bude kolem 5°C. To v prudkém větru a vodní tříšti znamená, že je potřeba se obléci teple jako na horách při -20°C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.